Nowe opłaty za wjazd do Londynu

  • 06.04.2019, 13:59 (aktualizacja 26.04.2019, 15:11)
  • London ULEZ - nowe opłaty za wjazd do Londynu
Nowe opłaty za wjazd do Londynu London ULEZ - nowe opłaty za wjazd do Londynu
Od 8 kwietnia w Londynie obowiązuje nowy system poboru opłat za wjazd do tzw. strefy niskoemisyjnej ULEZ (Ultra Low Emission Zone). Ma on monitorować wszystkie pojazdy przejeżdżające przez centrum i wyłapywać te, które nie spełniają odpowiednich norm emisji spalin.

Do strefy ULEZ, która obejmie centrum brytyjskiej stolicy, za darmo wjadą tylko te pojazdy, które spełnią wygórowane standardy emisji spalin. Dotyczy to wszystkich rodzajów pojazdów: od motorowerów i motocykli, przez samochody osobowe, vany i minibusy, po autobusy i ciężarówki.

System będzie działał 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Zastąpi on opłatę T-charge i początkowo obejmie centrum Londynu - a ściślej rzecz ujmując, ten sam obszar, co strefa płatnego wjazdu (Congestion Charging Zone). Od 2021 roku strefa ma zostać rozszerzona na drogi północnej i południowej części stolicy.

Normy i opłaty

Jakie normy emisji spalin będą obowiązywać w ULEZ? Minimum dla motorowerów, motocykli i trójkołowców i mikrosamochodów to norma Euro 3. Samochody osobowe, minibusy i vany do 3,5 tony muszą spełnić co najmniej normę Euro 4 (dla pojazdów benzynowych) lub Euro 6 (dla diesli). Ciężarówki i autobusy muszą spełnić normę Euro 6.

Na jaki wydatek muszą przygotować się kierowcy, których samochody nie spełnią norm emisji spalin? Dla większości mniejszych pojazdów, takich motocykle, samochody i vany opłata wyniesie 12,5 funta za dzień. W przypadku ciężarówek i autobusów opłata będzie znacznie wyższa i wyniesie aż 100 funtów dziennie.

Kamery i czytniki

Nowy system będzie oparty o kamery i czytniki tablic rejestracyjnych. Mechanika jego działania ma być podobna do tej, na której bazuje system T-charge. Jeżeli monitoring wyłapie pojazd, który nie spełnia norm emisji spalin, jego właściciel zostanie automatycznie obciążony opłatą.

Za projekt, budowę i obsługę systemu odpowiada Siemens. Jak informuje firma, to pierwszy tego typu projekt w Wielkiej Brytanii - i jednocześnie jeden z największych na świecie.

Śmiercionośny smog

Uruchomienie systemu to realizacja obietnicy złożonej mieszkańcom Londynu przez burmistrza Sadiqa Khana. Polityk zapowiedział walkę ze śmiercionośnym smogiem w mieście i konsekwentnie dąży do rozszerzenia stref czystego powietrza. Inwestuje także w ekologiczne autobusy. Wydatki Londynu na projekty antysmogowe w najbliższych latach mają sięgnąć kilku miliardów funtów.

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie nawet 9 tys. mieszkańców brytyjskiej stolicy.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić opłaty dla swojego pojazdu

London ULEZ: ważne informacje

  • Strefa ULEZ będzie obowiązywać od 8 kwietnia. System będzie działał 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok.
  • Opłaty pobierane w ramach systemu ULEZ zastąpią opłatę T-charge, ale będą funkcjonować równolegle z opłatą C-charge. Oznacza to, że kierowca pojazdu niespełniającego norm, który wjedzie w strefę w dzień roboczy w godzinach 7:00-18:00, będzie musiał uiścić obie opłaty.
  • System ULEZ będzie działał w trybie dobowym, a więc w godzinach 00:01 - północ. Jeżeli pojazd nie spełniający określonych norm będzie znajdował się w strefie niskoemisyjnej przed i po północy, kierowca będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty za dwa dni.
  • Płatności za przejazd przez strefę ULEZ będzie można dokonać za pomocą systemu Auto Pay, poprzez stronę internetową Transport for London, aplikację mobilną TfL lub telefonicznie.
  • Obszar objęty ULEZ będzie wyraźnie oznakowany za pomocą znaków drogowych. Nie będzie żadnych barierek, ani punktów poboru opłat.
  • To, czy dana lokalizacja wchodzi w obszar strefy ULEZ można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej Transport for London. Na przygotowanej dla kierowców interaktywnej mapce strefa jest oznaczona kolorem czerwonym.
  • Rozszerzenie strefy ULEZ planowane jest na październik 2021 roku.

London ULEZ - nowe opłaty za wjazd do Londynu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe