Jest plan awaryjny na wypadek zakłóceń po Brexicie

  • 26.03.2019, 09:22 (aktualizacja 20.05.2019, 16:29)
  • Operacja Brock Operacja Stack
Jest plan awaryjny na wypadek zakłóceń po Brexicie Ciężarówki stoją na autostradzie M20 w ramach Operacji Stack Fot. Shutterstock
Nowe środki udrożniania ruchu na drogach hrabstwa Kent na wypadek zakłóceń na Kanale La Manche lub w Eurotunelu właśnie wchodzą w życie. Mają one być planem awaryjnym na wypadek zakłóceń w ruchu drogowym po Brexicie – poinformowała Highways England, agencja zarządzająca brytyjskimi drogami.

Dotychczas w przypadku problemów z transportem na Kanale La Manche, w porcie Dover lub w Eurotunelu, wywołanych np. złą pogodą, pożarem, awarią elektryczną lub wykolejeniem w tunelu ciężarówki były rozstawiane wzdłuż autostrady, aby odciążyć port i tunel, które obsługują 90 proc. ruchu towarowego między Wielką Brytanią a Europą kontynentalną. Procedury te były realizowane w ramach tzw. Operation Stack. Akcja rzeczywiście odciążała przeprawy przez Kanał, ale powodowała tworzenie się ogromnych korków na angielskich głównych drogach prowadzących do Dover –  głównie na autostradzie M20 i jej przedłużeniu A20.

W listopadzie 2017 r. rząd ogłosił, że planowane są alternatywy dla Operation Stack. Po wielu miesiącach tekstów, najbardziej praktyczną okazała się tzw. Operation Brock, dzięki której autostrada M20 będzie utrzymywana w ciągłym ruchu.

Od obecnego tygodnia właśnie Operation Brock będzie głównym narzędziem w walce z zakłóceniami w Kent. Według nowych planów ruch pomiędzy skrzyżowaniami 8 i 9 na M20 nie będzie wstrzymywany. Oznacza to, że kierowcy będą mieli ciągły dostęp do tych skrzyżowań i nie będą zmuszani do przemieszczania się na lokalne drogi.

Będzie to możliwe dzięki zbudowaniu tzw. kontrapasa – specjalnie wydzielonego pasa, przeznaczonego dla ruchu określonej kategorii pojazdów, jadących w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Jeśli będą występować jakieś utrudnienia w ruchu, ciężarówki będą ustawiać się właśnie na nim.

Ministerstwo Transportu planuje także usprawnić parkowanie ciężarówek na jedną noc, aby mniej pojazdów zmuszonych było parkować na lokalnych drogach lub w zatoczkach. W związku z tym pojazdy będą kierowane na lotnisko Manston, by właśnie tam zaparkować.

Kliknij tutaj, aby ściągnąć ulotkę w języku polskim o Operation Brock.

Oficjalnie jest tylko 550 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych w Kent, więc jeśli transport przez kanał zostaje ograniczony, przeciążenia w ruchu szybko rozprzestrzeniają się w całym hrabstwie.

Czytaj też:

Utrzymać Kent w ciągłym ruchu

Brexit to korki, a nikt nie chce korków

Kiedy wreszcie koniec przymusowych postojów na autostradzie w Kent?

Operacja Brock Operacja Stack

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe