Unia Europejska zgodziła się na przesunięcie Brexitu

  • 22.03.2019, 12:34 (aktualizacja 09.04.2019, 13:53)
  • Unia Europejska zgodziła się na przesunięcie Brexitu
Unia Europejska zgodziła się na przesunięcie Brexitu Donald Tusk: Unia Europejska zgodziła się na przesunięcie Brexitu Fot. Shutterstock
Przywódcy 27 państw pozostających w Unii Europejskiej zgodzili się na przesunięcie daty wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty do 12 kwietnia bez stawiania warunków.

Porozumienie wypracowane na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli zakłada dwa scenariusze. Jeśli w przyszłym tygodniu brytyjski parlament nie zaakceptuje umowy rozwodowej z UE, datą Brexitu będzie 12 kwietnia. Jeśli deputowani w Londynie zaaprobują kontrowersyjną umowę, Wielka Brytania opuści Unię 22 maja. Z konkluzji przyjętych przez przywódców wynika, że w przypadku drugiego scenariusza unijna „27” oczekuje, że przed 12 kwietnia Zjednoczone Królestwo określi dalsze działania do rozważenia przez Radę Europejską.

– Chciałbym bardzo, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów europejskich i żeby na poważnie rozważyli wycofanie się z Brexitu. Szanse na to są wciąż bardzo małe – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk przedstawił na Twitterze najważniejsze punkty dzisiejszego porozumienia: odsunięcie Brexitu do 22 maja przy akceptacji umowy w przyszłym tygodniu i do 12 kwietnia przy braku akceptacji, zgodę na „porozumienie strasburskie” i dalsze przygotowania do Brexitu bez umowy.

„Porozumienie strasburskie” to ograniczenia dotyczące backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Zostały uzgodnione przez brytyjską premier Theresę May i szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera w poniedziałek w Strasburgu.

Unia Europejska zgodziła się na przesunięcie Brexitu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe