Brexit wystawia polski transport na ciężką próbę

  • 21.03.2019, 12:25 (aktualizacja 20.05.2019, 16:31)
  • Jan Buczek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych transport Brexit
Brexit wystawia polski transport na ciężką próbę Fot. Shutterstock.com Ciężarówki wyjeżdżają z promu do brytyjskiego portu w Dover.
W związku z Brexitem branża transportowa będzie jako pierwsza wystawiona na ciężką próbę – twierdzi prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek. Jego zdaniem na początku Brexitu kolejka ciężarówek do odprawy może mieć nawet 100 km.

Prezes ZMPD podkreśla, że branża transportowa od dawna przygotowuje się na różne scenariusze dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

– Co 8 sekund granicę z Wielką Brytanią w portach przekracza ciężarówka z towarem – mówi w rozmowie z PAP Buczek.

W związku z pojawieniem się nowych procedur celnych dojdzie do wydłużenia czasu odprawy takiego pojazdu. – Jeżeli wydłużona zostanie choćby o 10 sekund odprawa ciężarówek, to kolejka do odprawy w Calais już w pierwszym dniu urośnie do ponad 20 km. Co nie oznacza, że kolejnego dnia ta kolejka się zmniejszy – ocenia.

– Przewidujemy, że w pierwszym tygodniu kolejka może mieć nawet 100 km. Natomiast później ci, którzy dokonują obrotu towarowego, którzy handlują, będą musieli się zastanowić, czy stać ich na to, żeby płacić nam po 200 czy 300 euro, bo tyle kosztuje ciężarówka stojąca, czy stać ich będzie na tzw. postojowe – podkreśla prezes ZMPD.

Branża transportowa już może szacować straty. Każdej doby na terytorium Wielkiej Brytanii wjeżdża 1,2 tys. polskich ciężarówek, rocznie polscy transportowcy przewożą na Wyspy 9 mln ton ładunków.

– Bardzo wrażliwym dla nas tematem jest tzw. kabotaż, czyli przewozy wewnętrzne w Wielkiej Brytanii. Nasi przewoźnicy są w tym zakresie liderami. Ten rynek wewnętrzny na pewno utracimy – zaznacza i dodaje: – Przewoźnicy będą musieli albo zarejestrować swoje firmy na obszarze Wielkiej Brytanii, albo wycofać się z tego rynku.

Podkreśla, że polscy przewoźnicy dominują dziś również na rynku przewozów między UE i Wielką Brytanią. – Udział ten wynosi obecnie około 23 proc. – taka jest skala naszych naszych przewozów – twierdzi Jan Buczek.

Jan Buczek Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych transport Brexit
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kierowca
Kierowca 21.03.2019, 12:46
A co z przekroczonym czasem pracy? Kto za to beknie, służby powinny podchodzić podczas kontroli łagodnie z względu na sytuację! Niech coś z tym zrobią bo my kierowcy na tym cierpimy.
Kierowca1
Kierowca1 21.03.2019, 12:54
zdanie kierowcy nikogo nie interesuje i interesować nie będzie!

Pozostałe