Brexit bez umowy odrzucony

  • 13.03.2019, 14:43 (aktualizacja 26.03.2019 11:52)
  • Brexit Standard
Brexit bez umowy odrzucony Brexit bez umowy odrzucony Fot. Shutterstock
Kolejna porażka zwolenników Brexitu. Tym razem posłowie odrzucili możliwość opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez porozumienia.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła wniosek odrzucający wyjście kraju z Unii Europejskiej bez umowy. Za było 321 deputowanych, a przeciw 278. Uchwalony wniosek wzywa rząd, aby wykluczył wszelką możliwość tzw. twardego brexitu, czyli opuszczenia Unii bez porozumienia.

Theresa May zapowiadała, że będzie głosowała za odrzuceniem opcji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. Jej ministrowie byli jednak zwolnieni ze zbiorowej odpowiedzialności i mieli swobodę w głosowaniu. To efekt gróźb rezygnacji ze strony części eurosceptycznych ministrów, domagających się prawa poparcia takiego scenariusza.

Na początku bloku głosowań parlament przyjął ponadpartyjną poprawkę Spelman/Dromey do uchwały, która zmieniała łagodniejszy zapis rządu o braku zgody na opuszczenie Wspólnoty bez porozumienia przy jednoczesnym uznaniu takiego ryzyka w razie nieprzegłosowania alternatywy na ostrzejszy, jednoznaczny sprzeciw wobec takiego rozwiązania. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 312 posłów, a przeciwko było 308.

Następnie posłowie odrzucili inną zmianę, zgłoszoną przez eurosceptycznych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, którzy chcieli doprowadzić do bezumownego brexitu w nowym terminie, 22 maja, przy jednoczesnym zaproponowaniu UE 21-miesięcznego okresu przejściowego, wpłat do unijnego budżetu i jednostronnego zagwarantowania praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

W efekcie przyjęcia pierwszej poprawki posłowie ponownie musieli zagłosować nad projektem całej uchwały w zmienionym, zaostrzonym brzmieniu.

Ta propozycja była zarysem alternatywnego rozwiązania impasu dotyczącego opuszczenia Wspólnoty, w którym zwolennicy brexitu pozbyliby się krytykowanego przez nich mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop) i doszłoby do opuszczenia UE na innych warunkach niż w wypracowanym przez rząd porozumieniu.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe