Biznes w czasach Brexitu. Jak prowadzić firmę w dobie niepewności?

  • 04.03.2019, 23:06 (aktualizacja 20.05.2019, 16:33)
  • Brexit Standard
Biznes w czasach Brexitu. Jak prowadzić firmę w dobie niepewności? fot. Shutterstock
Od wielu miesięcy firmy działające na brytyjskim rynku są zmuszane do tego, by błyskawicznie uczyć się radzenia sobie z niepewnością związaną z Brexitem. Brak jasności co do tego, kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania zamierza opuścić Unię Europejską sprawia, że przedsiębiorcy stają się z jednej strony bardziej elastyczni, a z drugiej - odważniejsi w prowadzeniu biznesu. Jak być dla pracowników prawdziwym liderem w trudnych czasach Brexitu? Oto garść porad od specjalisty.

1. Przestań obwiniać innych - zapanuj nad sytuacją

Obwinianie innych o nasze własne problemy jest łatwe. Brytyjscy wyborcy, David Cameron, Unia Europejska, parlamentarzyści z Westminsteru, premier Theresa May - lista osób, które można obarczyć odpowiedzialnością za chaos związany z Brexitem jest bardzo długa. Jeżeli prowadzisz firmę, zarządzasz ludźmi i analizując swoje bieżące położenie skupiasz się właśnie na tym - natychmiast przestań tak myśleć!

“Skuteczny lider nie poświęca czasu na szukanie winnych, bo to strata czasu i energii, która nie przyczyni się do usprawnienia działalności firmy ani nie przysporzy jej nowych klientów. Czas niepewności należy postrzegać jako szansę. Zastanów się, jak wykorzystać okoliczności do własnych celów, sporządź konkretny plan i zacznij go realizować” - radzi Jeremy Snape, dyrektor Sporting Edge, a zarazem były angielski krykiecista..

2. Presja to przywilej

Właściciele firm, szefowie i kierownicy zespołów piastują swoje stanowiska nieprzypadkowo. Dobrze zarabiają i cieszą się szacunkiem, bo mają wysoko rozwinięte umiejętności radzenia sobie z presją i stresem. Jeżeli sam jesteś szefem i zdarzy Ci się gorszy dzień - pamiętaj, to nie koniec świata. Każdy ma prawo czasem się zdenerwować. W biznesie nie chodzi o to, by nigdy nie mieć wątpliwości, ale o to, by umieć nad nimi zapanować.

Wiedzą o tym doskonale ludzie sportu, którzy wprost mówią o tym, jak ważne jest umożliwienie ludziom wyrażenia swoich nadziei lub obaw, kiedy te się pojawią. “Drużyny sportowe, w których rozmawia się o stresujących sytuacjach i presji zwycięstwa mają większe szanse osiągnięcie sukcesu. Daj swojemu zespołowi szansę opowiedzieć o tym, czego się boją, o swoich nadziejach i pomysłach. To będzie dla nich oczyszczające i wyzwalające doświadczenie” - sugeruje ekspert.

3. Nie skupiaj się na detalach. Patrz szerzej

Zarządzanie firmą lub zespołem łączy się z koniecznością patrzenia na wykonywaną pracę z kilku perspektyw jednocześnie: z jednej strony zwracania uwagi na detale, z drugiej natomiast - dostrzegania szerszego obrazu danej pracy i zaangażowanych w nią osób. Niestety, wielu szefów i kierowników nie potrafi zrezygnować z opierania się na listach zadań, tabelkach i wskaźnikach, przez co w chwili kryzysu gubią się w gąszczu szczegółów, zamiast szukać skutecznego rozwiązania swoich problemów.

To błędne myślenie, które może naprawdę sporo kosztować zarówno szefa, jak i jego firmę. “Tempo zmian i realne koszty nadmiernego przywiązywania uwagi do szczegółów nigdy nie były wyższe niż teraz. Zamiast skupiać się na detalach i zawzięcie pilnować każdego wskaźnika, czasem lepiej podejść do problemu od zupełnie innej strony. Przyjrzeć się nie liczbom, a stojącym za nimi ludziom. Może okazać się, że jeśli da się szansę swoim pracownikom czy podwładnym - wspólnie z łatwością znajdą rozwiązanie problemu” - wyjaśnia specjalista.

4. Bądź elastyczny

Czas gwałtownych zmian wymaga od liderów, by potrafili zachęcić do wspólnego działania osoby o różnych talentach i charakterach - nawet wtedy, gdy różnice między nimi wydają się uniemożliwiać skuteczną współpracę. To ważne, ponieważ w dobie niepewności elastyczność i eksperymentowanie z niestandardowymi metodami działania mogą być kluczem do sukcesu.

“Nie możesz przewidzieć wszystkich problemów. Nie możesz im zapobiec. Możesz natomiast przygotować swój zespół do pracy w trudnych warunkach: nauczyć ludzi, by oceniali zjawiska i szybko na nie reagowali. Dzięki temu masz pewność, że w sytuacji kryzysowej nie będą załamywać rąk, tylko wezmą się do konstruktywnego działania” - radzi ekspert.

***

Sporting Edge jest firmą konsultingową zajmującą się psychologią sportową. Współpracuje z wieloma znanymi liderami sportów elitarnych, sztuki, nauki i wojskowości. Swoje zdobyte na tym polu doświadczenia wykorzystuje w edukacji i doradztwie dla świata biznesu.

Jeremy Snape, założyciel i dyrektor Sporting Edge. Były zawodnik i trener krykieta, magister psychologii sportowej. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi korporacjami. Był między innymi doradcą w narodowej reprezentacji krykieta Republiki Południowej Afryki, a także wspomagał The Rajasthan Royals, drużynę grającą w zawodowej lidze krykieta Indian Premier League. Wspierał także Alana Pardew’a w Crystal Palace i był częścią jego zespołu coachingowego, kiedy ta angielska drużyna piłkarska doszła do finału FA Cup w 2016 roku.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ekspert finansowy
ekspert finansowy 05.03.2019, 09:39
To są bardzo dobre rady na wysokim stopniu uogólnienia. Bardziej szczegółowe dotyczą przenoszenia biznesu lub jego części do Polski. Potrzebny jest do tego lokal, kredyt na początek i samochód. Samochód - za gotówkę lub wynajęty na lata. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady
Jakie? Różne!
https://sawkafunbroker.busines…e/

Pozostałe