Brytyjska premier otworzyła drogę do opóźnienia Brexitu

  • 26.02.2019, 14:53 (aktualizacja 26.03.2019, 11:51)
  • Brexit Standard
Brytyjska premier otworzyła drogę do opóźnienia Brexitu Fot. Shutterstock Theresa May
Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała dziś, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w Izbie Gmin posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy Brexitem bez umowy lub jego opóźnieniem.

May podkreśliła jednak stanowczo, że preferowanym scenariuszem jest opuszczenie UE na podstawie wypracowanej umowy o warunkach wyjścia oraz przyszłej współpracy z Unią Europejską.

– Nie chcę przedłużenia procedury artykułu 50 (traktatu UE); powinniśmy być absolutnie skupieni na tym, aby doprowadzić do wyjścia na mocy porozumienia – oświadczyła.

Wskazała, że gdyby wyjście z UE było opóźnione do lipca lub dłużej, to Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Jaki sygnał wysłałoby to do ponad 17 mln ludzi, którzy zagłosowali za wyjściem z UE? - pytała May.

Opóźnienie Brexitu jest brane pod uwagę przez władze Wielkiej Brytanii, jako jeden z trzech scenariuszy, które pozwoliłyby na uniknięcie kolejnej politycznej porażki w następnym głosowaniu nad umową o Brexicie w brytyjskim parlamencie.

Odłożenia Brexitu w czasie domaga się także ponadpartyjna grupa posłów, którzy w ten sposób chcą uniknąć szkodliwego Brexitu bez umowy. Zdaniem mediów, zamierzają oni przedstawić w parlamencie poprawkę do brexitowej umowy (tzw. poprawkę Cooper), zakładającą możliwość wydłużenia członkostwa w UE nawet od trzech do dziewięciu miesięcy.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fosta
Fosta 26.02.2019, 16:27
A taki sygnal wyslany by zostal ze lepiej wyjsc troche pozniej ale bez chaosu niz wczesniej I byc w czarnej ***

Pozostałe