Czego kierowcy w UK boją się najbardziej?

  • 25.02.2019, 22:53 (aktualizacja 07.03.2019, 13:45)
  • Brexit Standard
Czego kierowcy w UK boją się najbardziej? Fot. Shutterstock
Kierowców poruszających się po brytyjskich drogach najbardziej przeraża coś, co nieustannie można zaobserwować na trasach takich jak A30, A38 czy M5. O co chodzi? Mowa tu o tzw. “jeździe na ogonie” lub “jeździe na zderzaku” - czyli trzymaniu się niebezpiecznie blisko pojazdu poprzedzającego.

W przeprowadzonych w UK badaniach dotyczących tego, co najbardziej stresuje kierowców podczas prowadzenia pojazdu, udział wzięło ponad tysiąc osób. Ankietowani wskazali na trzynaście zachowań lub sytuacji, które według nich stanowią najpoważniejsze zagrożenie w czasie jazdy lub budzą w nich największe obawy. Co ważne, każdy z kierowców mógł podać więcej niż jedną odpowiedź.

Z badań wynika, że kierowcy w UK najbardziej boją się... uczestników ruchu, którzy jeżdżą zbyt blisko pojazdu przed nimi. Zjawisko to, nazywane popularnie “jazdą na ogonie” lub “jazdą na zderzaku” (ang. Tailgating) wiąże się z ogromnym ryzykiem zderzenia w sytuacji nagłego hamowania.

Co jeszcze stresuje kierowców? Na drugim miejscu listy znalazła się odpowiedź dotycząca obawy przed awarią samochodu w sytuacji, gdy jesteśmy zdani sami na siebie i nie możemy liczyć na pomoc. Na trzecim - strach przed tym, że inny kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpimy.

Kolejne odpowiedzi to m.in. obawa przed znalezieniem się w nieznanej okolicy, strach przed zgubieniem drogi, oraz stres związany ze zmianą pasa ruchu na autostradzie. Wielu kierowców wskazywało również na lęk przed potrąceniem człowieka lub zwierzęcia.

Ostatnie miejsca na liście najbardziej stresujących sytuacji podczas prowadzenia samochodu zajęły: utknięcie w korku, przebywanie jako pasażer w samochodzie prowadzonym przez osobę, która jest złym kierowcą, spowodowanie wypadku, jazda po dużym mieście, bycie wyprzedzanym przez innych uczestników ruchu oraz używanie sygnału dźwiękowego przez innych kierowców.

Czytaj też:

Nie bądź kosmicznym najeźdźcą! Zachowaj odstęp!

Wirtualna rzeczywistość wspomoże bezpieczną jazdę

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kierowca
Kierowca 28.02.2019, 10:23
Jeżdżą jak pi.dy, trzy pasy ograniczenie do 50 a on jedzie cały czas środkowym 40.

Pozostałe