Kierowco, uważaj na zawyżone opłaty za przejazd przez Dartford Crossing

  • 19.02.2019, 20:08 (aktualizacja 11.03.2019, 12:39)
  • Brexit Standard
Kierowco, uważaj na zawyżone opłaty za przejazd przez Dartford Crossing fot. Creative Commons
Część kierowców korzystających z Dartford Crossing może nieświadomie płacić za przejazd znacznie więcej niż stawka określona w oficjalnym cenniku - alarmuje “Kent Live”. Opłata może być zawyżona nawet trzykrotnie - podaje serwis.

W internecie pojawił się serwis, który próbuje zarabiać na nieuwadze kierowców korzystających z Dartford Crossing - najruchliwszej przeprawy drogowej w całej Wielkiej Brytanii. Serwis umożliwia uiszczenie Dart Charge, czyli opłaty za przejazd przez Dartford Crossing, ale pobiera stawki znacznie wyższe niż wskazywałby na to oficjalny cennik.

Nie daj się naciągnąć

Na serwis z zawyżonymi stawkami można natrafić wpisując w wyszukiwarce Google zapytanie o opłatę za przejazd przez Dartford Crossing, przykładowo: “pay the Dartford Crossing charge”, “Dartford Crossing charge” lub samo “Dartford Crossing”.

Strona z zawyżonymi stawkami pojawia się zawsze jako pierwszy wynik wyszukiwania. Jest obecnie dostępna pod adresem: www.paydartcharge.co.uk. Co ważne, widnieje przy nim mała ikonka “Ad”, wskazująca na to, że właściciel serwisu zapłacił za reklamę, by kierowcy chcący opłacić Dart Charge natrafiali na jego stronę w pierwszej kolejności.

Ile można stracić? Opłata za pojedynczy przejazd przez Dartford Crossing samochodem osobowym wynosi w tym serwisie aż 7,5 funta - a więc znacznie więcej niż stawka podana na oficjalnej stronie rządowej. Tam opłata wynosi odpowiednio 2,5 funta lub 2 funty dla osoby posiadającej własne konto w serwisie.

Płać ostrożnie

Co to wszystko oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że osoby, które w pośpiechu szukają możliwości uregulowania Dart Charge, mogą nieświadomie wybierać serwis z zawyżonymi stawkami - podczas gdy istnieje tańsza alternatywa w postaci oficjalnego serwisu.

O tym, że reklamujący się w internecie serwis nie ma nic wspólnego z oficjalną witryną dotyczącą Dart Charge, można dowiedzieć się z krótkiego tekstu umieszczonego w stopce. “Serwis nie jest związany z witryną rządową www.gov.uk/pay-dartford-crossing-charge lub jakimkolwiek innym urzędowym organem zarządzającym, regulującym lub nadzorującym opłatę za przejazd przez Dartford Crossing” - czytamy.

Do sprawy odniósł się już rzecznik Highways England. “Prosimy wszystkich kierowców, by zachowali ostrożność przy okazji regulowania opłaty Dart Charge. Nieoficjalne strony internetowe mogą żądać zawyżonych opłat lub przekazywać pieniądze na konta oszustów. Najlepszym, a jednocześnie najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z nami, a więc płatność przez oficjalną stronę internetową” - skomentował.

Dartford Crossing: przydatne informacje

Przypomnijmy, że opłata za przejazd przez Dartford Crossing obowiązuje w godzinach od 6:00 do 22:00, przez siedem dni w tygodniu, włącznie z weekendami oraz bank holidays. Opłatę trzeba uiścić najpóźniej do północy dzień po przejeździe. Jeżeli kierowca nie ureguluje płatności lub dokona jej po wyznaczonym czasie, zostanie ukarany mandatem.

Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu:

- motory, skutery i quady są zwolnione z opłaty,

- dla samochodów osobowych, kempingowych oraz minibusów do 9 miejsc wraz z fotelem kierowcy opłata wynosi 2,5 lub 2 funty (dla posiadaczy konta),

- dla pojazdów z dwiema osiami opłata wynosi 3 lub 2,63 funta (dla posiadaczy konta),

- dla pojazdów z trzema osiami lub więcej opłata wynosi 6 lub 5,19 funta (dla posiadaczy konta).

Kierowcy, którzy nie zapłacą za przejazd przez Dartford Crossing otrzymają mandat w wysokości 70 funtów. Czas na jego opłacenie wynosi 28 dni. Jeżeli należność zostanie uregulowana szybko, tj. w ciągu 14 dni, kara zostanie zmniejszona o połowę - a więc wyniesie tylko 35 funtów. Jeżeli natomiast należność nie zostanie uregulowana w wyznaczonym czasie, kara wzrośnie do 105 funtów.

Co ważne, ukarany kierowca musi zapłacić nie tylko mandat, ale również samą opłatę Dart Charge.

Jak bezpiecznie zapłacić za przejazd przez Dartford Crossing?

Opłaty za przejazd przez Dartford Crossing można dokonać na kilka sposobów:

- na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.uk/pay-dartford-crossing-charge,

- gotówką w punktach payzone,

- drogą pocztową,

- telefonicznie, dzwoniąc pod numer 0300 300 0120 lub wyślij sms na numer 18001 0300 300 0120. Linia działa od godz. 5:00 do północy.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tadeusz Matczak
Tadeusz Matczak 25.11.2022, 16:23
W jakim czasie musze zaplacic za przejazd dratford crossing ?
Tomasz
Tomasz 20.12.2022, 06:07
Masz na to 24h

Pozostałe