Co z podróżami pod kanałem La Manche po Brexicie?

  • 15.02.2019, 19:36 (aktualizacja 20.05.2019, 16:34)
  • Brexit Standard
Co z podróżami pod kanałem La Manche po Brexicie? fot. Pixabay
Po Brexicie bez umowy połączenie kolejowe pod kanałem La Manche może być utrzymane na obecnych zasadach. Plan w tej sprawie przedstawiła w tym tygodniu Komisja Europejska.

Zgodnie z planem przedstawionym we wtorek przez Komisję Europejską, w przypadku Brexitu bez porozumienia, połączenie kolejowe tunelem pod kanałem La Manche będzie utrzymane na obecnych warunkach przez trzy miesiące.

Propozycja Komisji przewiduje utrzymanie połączenia na dotychczasowych zasadach autoryzacji dot. bezpieczeństwa pod jednym warunkiem - Wielka Brytania musi zachować w tym zakresie identyczne standardy.

Zdaniem KE, taki krok umożliwi zapewnienie ochrony pasażerów kolei i bezpieczeństwa obywateli. Jednocześnie pozwoli na “uniknięcie poważnych zakłóceń w transgranicznych operacjach kolejowych i usługach wahadłowych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty”.

KE przekonuje, że wskazany przez nią okres trzech miesięcy powinien wystarczyć na wypracowanie nowych ustaleń w tej sprawie.

Jak podał Reuters, rząd w Londynie zapewnia, że towary z UE napływające na Wyspy m.in. przez tunel pod La Manche będą mogły uniknąć pełnej kontroli celnej przez okres trzech miesięcy po Brexicie.

Przedstawiony przez KE plan dotyczący połączenia kolejowego pod kanałem La Manche to element większego projektu, którego celem jest ograniczenie zakłóceń, jakie mogą mieć miejsce w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia.

Zjednoczone Królestwo ma opuścić UE 29 marca.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe