Premier Szkocji: W ciągu pięciu lat będziemy niepodległym państwem

  • 13.02.2019, 19:49 (aktualizacja 19.03.2019 13:01)
  • Brexit Standard
Premier Szkocji: W ciągu pięciu lat będziemy niepodległym państwem fot. Shutterstock
Premier autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon w wywiadzie dla CNN zapowiedziała, że “w niedalekiej przyszłości niepodległa Szkocja będzie chciała wejść do Unii Europejskiej i zająć miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

W czasie swojej podróży po USA Nicola Sturgeon potwierdziła zamiar zorganizowania kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej mówiła o tym m.in. w programie “Amanpour & Company”.

Zapytana o to, czy wierzy, że w ciągu najbliższych 3-5 lat Szkocja będzie ubiegać się o członkostwo w UE jako niezależny kraj, Nicola Sturgeon przyznała, że “chce myśleć, że tak będzie”.

“Nie zamierzam w tej chwili określać konkretnych ram czasowych, ale myślę, że w niedalekiej przyszłości Szkocja uzyska niepodległość i będzie chciała wejść do Unii Europejskiej oraz zająć miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych” - powiedziała szkocka premier.

To kolejny raz, kiedy szefowa Szkockiej Partii Narodowej daje wyraźny sygnał, że zamierza przeprowadzić drugie referendum w sprawie niepodległości kraju. Polityk próbuje w ten sposób bronić interesów Szkotów, którzy według niej “zostali wyciągnięci z UE wbrew swojej woli”.

Przypomnijmy, że w Szkocji aż 62 proc. osób głosujących w referendum w sprawie Brexitu opowiedziało się za pozostaniem w Unii Europejskiej - i swojej decyzji nie zmieniliby również teraz. W badaniu, którego wyniki opublikowano pod koniec ubiegłego roku, zdecydowana większość Szkotów uznała, że niepodległość Szkocji byłaby lepsza od Brexitu bez żadnego porozumienia.

Pomysł przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji nie podoba się rządowi w Londynie. Theresa May całkowicie odcina się od tematu, a jeden z parlamentarzystów Partii Konserwatywnej stwierdził wręcz, że “Szkocja nie ma prawa zorganizować referendum niepodległościowego w ciągu następnych dwóch dekad”.

Szkocka Partia Narodowa natomiast nieodmiennie argumentuje swoje stanowisko mówiąc, że “decyzje w sprawie Szkocji powinny być podejmowane w Szkocji, a nie w Londynie”.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe