Utrudnienia na trasie do Dover. Objazdy i ograniczenie prędkości

  • 12.02.2019, 13:04 (aktualizacja 11.03.2019, 12:38)
  • Brexit Standard
Utrudnienia na trasie do Dover. Objazdy i ograniczenie prędkości Fot. Shutterstock
Przygotowania do Brexitu trwają - i już teraz mogą odczuć to kierowcy poruszający się po brytyjskich drogach. W ciągu najbliższych tygodni ze sporymi utrudnieniami muszą liczyć się wszyscy Ci, którzy korzystają z trasy M20 - wprowadzono tam zmiany w organizacji ruchu.

Utrudnienia dotyczą części trasy do Dover: autostrady M20 na odcinku między Ashford a Maidstone. Od kilku dni ten fragment trasy jest zamykany codziennie w godzinach od 20.00 do 6.00 rano. W tym czasie cały ruch kierowany jest na trasę A20. Ta zmiana w organizacji ruchu będzie obowiązywać aż do 11 marca.

Utrudnień należy spodziewać się także w ciągu dnia. Od dziś na tym samym odcinku obowiązuje dzienne ograniczenie prędkości do 50 mil na godzinę (czyli około 80 km/h).

Zmiany mają związek z przygotowaniami do Brexitu. W ramach projektu, na M20 zostaną zainstalowane specjalne stalowe bariery. Umożliwią one podzielenie ruchu w razie zablokowania portu w Dover przez ciężarówki, które utkną na kontrolach celnych.

Nie jest to jedyny element przygotowań do ewentualnego paraliżu branży transportowej na Wyspach. Jeszcze w styczniu Brytyjczycy przeprowadzili praktyczną próbę wdrożenia innego “awaryjnego” rozwiązania. Polegała ona na wykorzystaniu położonego niedaleko Dover, nieczynnego lotniska Manston Airport.

W ramach testu, na lotnisku zebrano 89 samochodów ciężarowych, które odbyły próbny przejazd do portu na 30-kilometrowej trasie. Uczestniczące w ćwiczeniach ciężarówki ustawiono w takich samych kolejkach, jakie mogłyby wystąpić w razie Brexitu bez porozumienia.

Niestety, tę próbę ciężko nazwać udaną. Brytyjskie media nazwały wręcz całą operację “farsą”, wskazując, że w teście uczestniczyło mniej niż 100 ciężarówek, a plan rozładowania ruchu przewiduje, że jednorazowo lotnisko powinno pomieścić ich kilka tysięcy. Kontrowersje budzi również samo lotnisko - nie dysponuje ono zapleczem sanitarnym i zaopatrzeniowym koniecznym do obsłużenia kilku tysięcy kierowców w jednym czasie.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe