Tusk o zwolennikach Brexitu bez umowy: Mają specjalne miejsce w piekle

  • 07.02.2019, 17:51 (aktualizacja 06.03.2019, 17:06)
  • Brexit Standard
Tusk o zwolennikach Brexitu bez umowy: Mają specjalne miejsce w piekle fot. Shutterstock
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował zwolenników tzw. twardego Brexitu, czyli wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia. Jego mocne słowa wywołały na Wyspach burzę, a sam polityk został nazwany „diabelnym euromaniakiem” przez jednego z brytyjskich parlamentarzystów.

Wypowiedź Tuska padła po spotkaniu z premierem Irlandii, Leo Varadkarem.

„Poczucie odpowiedzialności podpowiada nam, by przygotować się na ewentualne fiasko rozmów z Londynem. Razem z premierem Irlandii rozmawialiśmy o koniecznych działaniach w przypadku braku porozumienia” - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

„Tak na marginesie. Zastanawiałem się ostatnio, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla zwolenników Brexitu bez umowy. Dla tych, którzy wspierają ideę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bez żadnego planu, jak je bezpiecznie przeprowadzić” - dodał.

Jego słowa wywołały w Wielkiej Brytanii spore zamieszanie. Wypowiedź jest cytowana przez dzienniki i portale internetowe, oraz komentowana przez polityków. Nigel Farage, jeden z najbardziej rozpoznawalnych eurosceptyków na Wyspach, nazwał Tuska „aroganckim łobuzem”. Andrea Leadsom z Partii Konserwatywnej oceniła wypowiedź przewodniczącego RE jako haniebną - i zażądała przeprosin. Sammy Wilson z Demokratycznej Partii Unionistycznej stwierdził, że Tusk to „diabelny euromaniak”.

Do języka, jakim posłużył się w swojej wypowiedzi Donald Tusk, odniosła się również sama premier Theresa May. "Nie było to pomocne i spowodowało szeroką konsternację w Zjednoczonym Królestwie" - powiedziała. "W rozmowie przypomniałam przewodniczącemu Rady Europejskiej, że powinniśmy pracować razem, by zapewnić przyszłe bliskie relacje między Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem" - dodała.

Słowa Tuska szeroko komentowano także w Polsce. "Zamiast wysyłać kogokolwiek do piekła, wspólnie znajdźmy takie rozwiązanie, które będzie dobre dla UE, ale też pozwoli mieć w Wielkiej Brytanii silnego partnera gospodarczego po Brexicie. Celem wszystkich musi być interes Polski i przyszłość Wspólnoty, niezależnie od jej kształtu" – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe