Ostrożnie z gazem, kierowco. Jak bronić się przed napaścią w Wielkiej Brytanii?

  • 06.02.2019, 20:49 (aktualizacja 07.03.2019, 14:12)
  • Brexit Standard
Ostrożnie z gazem, kierowco. Jak bronić się przed napaścią w Wielkiej… fot. Shutterstock
Za użycie gazu łzawiącego - wysoka grzywna, za posiadanie paralizatora - kara więzienia w zawieszeniu. To wyroki, jakie zapadły w sprawach kierowców, którzy w obawie o własne bezpieczeństwo złamali brytyjskie prawo dotyczące posiadania broni i innych narzędzi służących do samoobrony. Prawo to jest - mówiąc wprost - jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Jak w takim razie bronić się w Wielkiej Brytanii, nie ryzykując przy tym naruszenia obowiązujących przepisów? Podpowiadamy.

O przykrych konsekwencjach braku wiedzy w zakresie dozwolonych w Wielkiej Brytanii środków samoobrony przypominają dobitnie historie dwóch kierowców.

Pierwszy z nich, obywatel Francji, podczas awantury na brytyjskim parkingu prysnął gazem łzawiącym w twarz innego kierowcy. Za rozpylenie substancji mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 1 tys. funtów. Powód? O ile Francuz mógł legalnie kupić i posiadać gaz łzawiący w swojej ojczyźnie, to w Wielkiej Brytanii jest to zakazane. Mówi o tym Ustawa o broni palnej z 1968 roku.

Drugi kierowca, o którym mowa, to Polak. Mężczyzna został zatrzymany po tym, jak kontrolująca tachografy brytyjska inspekcja drogowa odkryła w paralizator w szafce kabinowej jego ciężarówki. Kierowca próbował bronić się, tłumacząc, że urządzenie kupił w Polsce i za jego pomocą chciał bronić się przed uchodźcami w Calais. Bez skutku. Za posiadanie paralizatora został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Mądry przed szkodą

Obu kierowców przed karą mogłaby uchronić lepsza znajomość brytyjskiego prawa. Niewiele jest bowiem przedmiotów, których można legalnie użyć do obrony własnej na terenie Wysp.

Najpopularniejsze akcesoria tego rodzaju, czyli gazy do samoobrony i paralizator, nie wchodzą w grę. W Wielkiej Brytanii zakazane jest bowiem posiadanie i używanie gazu łzawiącego i pieprzowego. Podobnie jest w przypadku paralizatora - urządzenie to jest na Wyspach nielegalne.

Dopuszczalne jest natomiast posiadanie noża lub scyzoryka - ale tylko pod warunkiem, że długość ostrza narzędzia nie przekracza trzech cali, czyli około 7,2 cm. Nie można jednak mieć przy sobie żadnego noża w celu samoobrony, a jedynie jako pomoc do wykonywania niektórych prac.

Co jeszcze możemy wykorzystać do obrony własnej na Wyspach?

  • Spray z czerwoną farbą. Środek ten, rzecz jasna, służy raczej do naznaczenia napastnika, niż do jego unieszkodliwienia (chyba, że farba trafi w oczy), ale jest polecany przez policję, ponieważ ułatwia późniejsze rozpoznanie sprawcy. Farba utrzymuje się na skórze przez kilka dni i trudno ją zmyć.
  • Specjalna latarka do samoobrony. Ma ona niewielkie rozmiary, ale skierowana w oczy napastnika może na chwilę go oślepić lub wystraszyć.
  • Alarm osobisty. To drobne urządzenie emituje bardzo silny sygnał dźwiękowy, który wywoła panikę u napastnika i zwróci uwagę otoczenia na zaistniałą sytuację. Można przypiąć go do kluczyków, paska czy torebki.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kierowcy poruszający się wyłącznie po polskich trasach nie muszą głowić się nad tym, jakie akcesoria do samoobrony mogą mieć przy sobie. W Polsce zarówno gaz pieprzowy, jak i paralizator są dozwolone i można ich używać do obrony w stanie konieczności. Co o posiadaniu takich akcesoriów mówi prawo w innych krajach europejskich? Oto kilka przykładów.

W Niemczech gaz pieprzowy jest ogólnie dozwolony - o ile oznaczenie wskazuje, że jest przeznaczony do obrony przeciw zwierzętom. Wykorzystanie gazu do obrony przed ludźmi jest dopuszczalne w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Użyć go w takich okolicznościach może osoba powyżej 14. roku życia. Paralizatory są zabronione, mogą ich używać wyłącznie służby mundurowe.

W Holandii i Belgii posiadanie gazu pieprzowego jest nielegalne - środka tego mogą używać wyłącznie mundurowi. Paralizatory są zabronione.

We Francji gaz pieprzowy jest legalny. Może go nabyć i posiadać każda osoba powyżej 18. roku życia. Objętość pojemnika z gazem nie może przekraczać 100 ml. Paralizatory są jednak zabronione.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Józiocosraduzio
Józiocosraduzio 15.11.2021, 23:07
Latarką w ryja nie jest miło zarobić ale polecam tradycyjną cegłówke, można ją wozić i po pierwszym razie na łeb napastnik z reguły odpuszcza
Shooter
Shooter 22.03.2021, 10:27
Z tego co wiem, w UK bez zezwolenia można posiadać broń pneumatyczną do 16J, ale używać też jej można na określonych warunkach, zapewne z wykluczeniem samoobrony, aczkolwiek można zakupić taką wysyłkowo.
Robert
Robert 06.08.2019, 04:52
Chce kupic gdzie?
Kuba
Kuba 09.02.2019, 23:17
Latarka do samoobrony:) Ale w Anglii przecież wszystko możliwe:)
Mundry
Mundry 21.05.2022, 18:01
To może onuce lepsze będą?🤔

Pozostałe