
Do strefy ULEZ, która obejmie centrum brytyjskiej stolicy, za darmo wjadą tylko te pojazdy, które spełnią wygórowane standardy emisji spalin. Dotyczy to wszystkich rodzajów pojazdów: od motorowerów i motocykli, przez samochody osobowe, vany i minibusy, po autobusy i ciężarówki.
System będzie działał 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Zastąpi on opłatę T-charge i początkowo obejmie centrum Londynu - a ściślej rzecz ujmując, ten sam obszar, co strefa płatnego wjazdu (Congestion Charging Zone). Od 2021 roku strefa ma zostać rozszerzona na drogi północnej i południowej części stolicy.
Normy i opłaty
Jakie normy emisji spalin będą obowiązywać w ULEZ? Minimum dla motorowerów, motocykli i trójkołowców i mikrosamochodów to norma Euro 3. Samochody osobowe, minibusy i vany do 3,5 tony muszą spełnić co najmniej normę Euro 4 (dla pojazdów benzynowych) lub Euro 6 (dla diesli). Ciężarówki i autobusy muszą spełnić normę Euro 6.
Na jaki wydatek muszą przygotować się kierowcy, których samochody nie spełnią norm emisji spalin? Dla większości mniejszych pojazdów, takich motocykle, samochody i vany opłata wyniesie 12,5 funta za dzień. W przypadku ciężarówek i autobusów opłata będzie znacznie wyższa i wyniesie aż 100 funtów dziennie.
Kamery i czytniki
Nowy system będzie oparty o kamery i czytniki tablic rejestracyjnych. Mechanika jego działania ma być podobna do tej, na której bazuje system T-charge. Jeżeli monitoring wyłapie pojazd, który nie spełnia norm emisji spalin, jego właściciel zostanie automatycznie obciążony opłatą.
Za projekt, budowę i obsługę systemu odpowiada Siemens. Jak informuje firma, to pierwszy tego typu projekt w Wielkiej Brytanii - i jednocześnie jeden z największych na świecie.
Śmiercionośny smog
Uruchomienie systemu to realizacja obietnicy złożonej mieszkańcom Londynu przez burmistrza Sadiqa Khana. Polityk zapowiedział walkę ze śmiercionośnym smogiem w mieście i konsekwentnie dąży do rozszerzenia stref czystego powietrza. Inwestuje także w ekologiczne autobusy. Wydatki Londynu na projekty antysmogowe w najbliższych latach mają sięgnąć kilku miliardów funtów.
Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie nawet 9 tys. mieszkańców brytyjskiej stolicy.
London ULEZ: ważne informacje
- Strefa ULEZ będzie obowiązywać od 8 kwietnia. System będzie działał 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok.
- Opłaty pobierane w ramach systemu ULEZ zastąpią opłatę T-charge, ale będą funkcjonować równolegle z opłatą C-charge. Oznacza to, że kierowca pojazdu niespełniającego norm, który wjedzie w strefę w dzień roboczy w godzinach 7:00-18:00, będzie musiał uiścić obie opłaty.
- System ULEZ będzie działał w trybie dobowym, a więc w godzinach 00:01 - północ. Jeżeli pojazd nie spełniający określonych norm będzie znajdował się w strefie niskoemisyjnej przed i po północy, kierowca będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty za dwa dni.
- Płatności za przejazd przez strefę ULEZ będzie można dokonać za pomocą systemu Auto Pay, poprzez stronę internetową Transport for London, aplikację mobilną TfL lub telefonicznie.
- Obszar objęty ULEZ będzie wyraźnie oznakowany za pomocą znaków drogowych. Nie będzie żadnych barierek, ani punktów poboru opłat.
- To, czy dana lokalizacja wchodzi w obszar strefy ULEZ można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej Transport for London. Na przygotowanej dla kierowców interaktywnej mapce strefa jest oznaczona kolorem czerwonym.
- Rozszerzenie strefy ULEZ planowane jest na październik 2021 roku.
Tomasz