Izba Gmin za renegocjacją umowy wyjścia z Unii Europejskiej

  • 29.01.2019, 22:30 (aktualizacja 09.03.2019, 15:59)
  • Brexit Standard
Izba Gmin za renegocjacją umowy wyjścia z Unii Europejskiej fot. Shutterstock
Brytyjska Izba Gmin opowiedziała się za dwiema poprawkami do “planu B” zaproponowanego przez rząd Theresy May. Parlamentarzyści odrzucili opcję twardego Brexitu i poparli plan renegocjowania umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Obie poprawki zostały przegłosowane niewielką przewagą głosów.

Do tzw. “planu B” pierwotnie zgłoszono 19 poprawek. Pod głosowanie trafiło siedem, z czego pięć zostało odrzuconych.

Pierwsza poprawka, która została zaakceptowana, została zgłoszona przez Caroline Spelman. Dotyczy ona odrzucenia scenariusza wyjścia z UE bez jakiegokolwiek porozumienia. Poprawkę poparło 318 posłów, przeciwko było 310.

Druga przyjęta poprawka zakłada możliwość zastąpienia obecnego porozumienia w sprawie irlandzkiego backstopu alternatywnym rozwiązaniem. Poprawkę poparło 317 posłów, przeciwko było 301.

Jedna z najważniejszych poprawek, które parlament odrzucił, została zgłoszona przez posłankę Partii Pracy Yvette Cooper. Deputowana domagała się opóźnienia terminu wyjścia z Unii Europejskiej, aby zapobiec Brexitowi bez umowy.

Co oznacza taki wynik głosowania? Przede wszystkim, że premier Theresa May będzie zabiegać o wznowienie negocjacji z Brukselą w sprawie warunków Brexitu. Donald Tusk poinformował jednak już wcześniej tego dnia, że Unia nie jest otwarta na ponowne negocjacje w sprawie opcji backstop.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe