Niepewna przyszłość pracowników z UE zagrożeniem dla branży transportowej

  • 25.01.2019, 17:27 (aktualizacja 19.02.2019, 16:30)
  • Brexit Standard
Niepewna przyszłość pracowników z UE zagrożeniem dla branży transportowej fot. Shutterstock
Brytyjski rząd zniósł opłatę za aplikację o status osoby osiedlonej, ale nadal nie mamy jasności co do przyszłości imigracji po Brexicie. Ta ogromne zagrożenie dla sektora transportu drogowego i zatrudnionych w nim osób - alarmuje brytyjskie Freight Transport Association - FTA (Stowarzyszenie Transportu Towarowego).

“Pracownicy z państw europejskich stanowią kluczowe wsparcie dla złożonego łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii. Odgrywają istotną rolę w obszarze transportu towarów oraz realizacji usług na rzecz firm produkcyjnych i handlowych, szkół oraz osób prywatnych w całym kraju. Informacja o udostępnieniu programu rejestracji imigrantów (ang. Settled Status Scheme) dla wybranych osób jest budująca, ale pojawiła się zdecydowanie za późno. Przetworzenie danych trzech milionów osób w osiem tygodni jest niemożliwe, a nie istnieje przecież żaden system, który umożliwiłby pracodawcom sprawdzenie, czy po Brexicie dalej będą mogli zatrudniać dotychczasowych pracowników” - zwraca uwagę Sally Gilson z FTA.

Jak dodaje, niepewność dotycząca sytuacji pracowników z UE po Brexicie uniemożliwia przedsiębiorstwom tworzenie planów działania sięgających dalej niż do końca marca.

“Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Rząd miał dwa lata na to, by wyjaśnić sytuację i zapewnić ciągłość łańcucha dostaw, który wpływa na każdy aspekt codziennego życia” - zauważa Gilson.

Zdaniem przedstawicielki FTA, groźba Brexitu bez porozumienia to ogromny problem dla przedsiębiorstw polegających na pracownikach z państw UE.

“Reprezentujemy ponad 17 tys. firm z całego kraju. Wielu przedsiębiorców obawia się, że jeśli teraz złożą obywatelom UE oferty pracy, które miałyby rozpocząć się po marcu, to w przypadku braku porozumienia z Unią takie oferty okażą się nielegalne. Jak firmy mają planować działania związane z sezonowym wzrostem zapotrzebowania na ich usługi, gdy niemożliwe jest ustalenie, kogo i kiedy będą mogły zatrudnić?” - pyta Gilson.

“Ten brak jasności zagraża zatrudnieniu wielu osób i stawia pod znakiem zapytania ich życie w Wielkiej Brytanii. W grudniu rząd opublikował opisującą przyszłość imigracji Białą Księgę. Obiecywał w niej konsultacje w sprawie progu zarobkowego dla pracowników z UE. Wciąż ich nie przeprowadzono, a pracodawcy muszą wiedzieć, czy mogą rekrutować zagranicznych pracowników do pracy po marcu tego roku, jeśli zarobki na oferowanych stanowiskach nie przekroczą 30 tys. funtów rocznie” - wyjaśnia przedstawicielka FTA.

Podkreśla jednocześnie, że organizacja wielokrotnie prosiła rząd o doprecyzowanie zasad dotyczących zatrudnienia pracowników z UE po Brexicie. “Taka gra w rekrutacyjną ruletkę sieje spustoszenie w życiu wielu ludzi. Jak można utrzymywać ten stan rzeczy wiedząc, że łańcuch dostaw w Wielkiej Brytanii wspiera każdy element gospodarki? Branża logistyczna jest elastyczną, zdolną dostosować się do zmian gałęzią przemysłu, ale musi wiedzieć, w jakich granicach może się poruszać. A czasu na wdrożenie zmian jest naprawdę niewiele” - podsumowuje Gilson.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe