Theresa May ogłosiła zniesienie opłaty za settled status dla obywateli UE mieszkających w UK

  • 21.01.2019, 17:59 (aktualizacja 09.03.2019, 16:02)
  • Brexit Standard
Theresa May ogłosiła zniesienie opłaty za settled status dla obywateli… fot. Kordian Klaczyński
Nieoczekiwana zmiana zdania brytyjskiej premier. Theresa May poinformowała, że jej rząd wycofał się z planowanych opłat za rejestrację obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Polityk przekazała decyzję podczas popołudniowego wystąpienia przed Izbą Gmin.

W oświadczeniu wygłoszonym przed Izbą Gmin szefowa rządu przedstawiła “plan B” w sprawie Brexitu. Przyznała, że nie widzi sensu organizowania drugiego referendum i zapowiedziała dalsze rozmowy o tzw. opcji backstop, dotyczącej Irlandii Północnej.

Premier ogłosiła również, że obywatele państw Unii Europejskiej mieszkający w Wielkiej Brytanii nie będą musieli płacić za aplikację o status osoby osiedlonej (tzw. settled status). Przypomnijmy, że złożenie wniosku dotychczas kosztowało odpowiednio 65 funtów w przypadku osoby dorosłej, oraz 32,5 funta w przypadku dziecka poniżej 16. roku życia. Złożenie wniosku w nowym systemie, który ma zostać oficjalnie uruchomiony pod koniec marca, będzie całkowicie zwolnione z opłaty.

“Rząd zrezygnuje z opłaty za aplikację, aby nie było żadnej bariery finansowej dla obywateli UE, którzy chcą tu pozostać” - powiedziała May. Premier zapewniła jednocześnie, że osoby, które już zaaplikowały o settled status lub zaaplikują o niego w trakcie fazy testowej, otrzymają zwrot poniesionej opłaty.

Podczas wystąpienia w Izbie Gmin Theresa May odrzuciła żądanie dotyczące wykluczenia opcji Brexitu bez porozumienia. Skrytykowała również lidera Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna za nieprzystąpienie do wspólnych rozmów o porozumieniu z UE.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu brytyjski parlament odrzucił umowę wyjścia z UE wynegocjowaną przez premier Theresę May. Głosowanie, w którym przeciwko porozumieniu opowiedziało się aż 432 deputowanych, było największą porażką urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Tuż po głosowaniu lider Partii Pracy złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May. W głosowaniu, które odbyło się następnego dnia wniosek został odrzucony. Gabinet urzędującej premier został obroniony różnicą kilkunastu głosów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe