Semi-Brexit mógłby być właściwym rozwiązaniem

  • 18.01.2019, 20:23 (aktualizacja 11.03.2019, 12:37)
  • Brexit Standard
Semi-Brexit mógłby być właściwym rozwiązaniem fot. Shutterstock
Właściwym rozwiązaniem problemu Wielkiej Brytanii z Brexitem mógłby być tzw. połowiczny Brexit. Taki wariant z jednej strony pozwoliłby uszanować wolę obywateli wyrażoną w referendum, z drugiej natomiast dałby Anglii i Walii czas na wynegocjowanie lepszych warunków wyjścia z UE - pisze na łamach dziennika “The Guardian” prof. Kim Lane Scheppele.

Sensownego rozwiązania w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poszukują nie tylko brytyjscy politycy. W ostatnich tygodniach problem Brexitu stał się również przedmiotem rozważań ekspertów w zakresie ekonomii, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych. Opinię jednego z nich - wykładowcy Uniwersytetu w Princeton, prof. Kim Lane Scheppele - opublikował brytyjski dziennik “The Guardian”.

Kim Lane Scheppele sugeruje, że właściwym rozwiązaniem problemu Wielkiej Brytanii z Brexitem mógłby być tzw. semi-Brexit, czyli połowiczny Brexit - wariant, w którym Anglia i Walia wychodzą z UE, a Szkocja i Irlandia Północna pozostają we Wspólnocie. Profesor odwołuje się przy tym do szczegółowych wyników referendum, zgodnie z którymi dwa spośród narodów tworzących Wielką Brytanię opowiedziały się za opuszczeniem UE, a dwa pozostałe wyraziły wolę pozostania w jej strukturach.

Choć takie rozwiązanie nie jest traktowane poważnie przez brytyjskich polityków, zdaniem profesor to właśnie ono mogłoby być najlepszym sposobem na uszanowanie decyzji obywateli.

“Wbrew pozorom, semi-Brexit wcale nie oznaczałby rozpadu Wielkiej Brytanii. Wręcz przeciwnie: mógłby okazać się jedyną drogą utrzymania kraju w całości. Jeśli Wielka Brytania wyprowadzi Szkocję i Irlandię północną z UE, szanse na rozbicie Zjednoczonego Królestwa są znacznie większe. Jeśli natomiast Szkocja i Irlandia Północna zostaną we Wspólnocie, Anglia i Walia zyskają większą swobodę negocjowania lepszych warunków wyjścia” - argumentuje profesor.

Przypomina jednocześnie, że aż 35 krajów i regionów z powodzeniem wynegocjowało umowy, dzięki którym korzystają ze wspólnego rynku i swobody przepływu osób, jednocześnie zachowując niezależność od UE. Doskonałym przykładem takiego modelu jest Wyspa Man, której obywatele korzystają ze swobody handlu produktami rolnymi oraz przepływu osób.

Sugerowane przez Kim Lane Scheppele rozwiązanie oczywiście nie jest wolne od wad. Istotnym problemem mogłyby okazać się m.in. komplikacje prawne. Profesor podkreśla jednak, że semi-Brexit dałby każdemu z czterech brytyjskich narodów to, za czym opowiedział się w referendum - czego decyzja o Brexicie nie robi.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe