Parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May

  • 16.01.2019, 20:29 (aktualizacja 09.03.2019, 16:04)
  • Brexit Standard
Parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy… fot. Shutterstock
Brytyjski parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May. Gabinet urzędującej premier został obroniony różnicą kilkunastu głosów.

Wniosek poparło 306 parlamentarzystów, przeciw niemu zagłosowało 325.

Po ogłoszeniu wyników głosowania premier May zapowiedziała serię spotkań z przedstawicielami wszystkich partii politycznych. Mają one umożliwić wypracowanie porozumienia w sprawie warunków Brexitu.

“Ta Izba wyraziła swoje zaufanie dla tego rządu. Jestem gotowa pracować z każdym członkiem tej Izby, aby zadbać o to, że zachowa ona również zaufanie Brytyjczyków” - powiedziała May. Było to wyraźne odniesienie do wyniku referendum, w którym Brytyjczycy wyrazili wolę opuszczenia Unii Europejskiej.

W odpowiedzi na słowa premier, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn oznajmił, że przystąpi do wspólnych rozmów pod jednym warunkiem: jeśli otrzyma zapewnienie, że Brexit bez porozumienia nie wchodzi w grę.

Szerszy plan działań związanych z wyjściem z UE zostanie przedstawiony przez szefową rządu w poniedziałek. Jakie są możliwe scenariusze? To m.in. kolejne głosowanie w parlamencie, wydłużenie procedury Brexitu, twardy Brexit, powtórka referendum lub przedterminowe wybory parlamentarne.

Wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May złożyła wczoraj Partia Pracy. Stało się to tuż po odrzuceniu przez Izbę Gmin wynegocjowanej przez premier umowy wyjścia z UE.

Wynik głosowania nad umową był najwyższą porażką urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Przeciwko porozumieniu opowiedziało się aż 432 parlamentarzystów. Poparło je 202 deputowanych.

Zgodnie z terminarzem Brexitu Wielka Brytania ma opuścić UE 29 marca.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kk
Kk 17.01.2019, 16:49
Nie liderzy a lider jednej konkretnej partji - Jeremy Corbyn chce aby nie bylo twardego brexitu
Maria F.
Maria F. 16.01.2019, 22:02
Póki "piłka w grze" gra pod hasłem "zes**m się ale nie dam się" - nadal trwa !

Pozostałe