Porażka premier Theresy May. Parlamentarzyści przeciwko umowie

  • 15.01.2019, 20:30 (aktualizacja 19.02.2019, 16:35)
  • Brexit Standard
Porażka premier Theresy May. Parlamentarzyści przeciwko umowie fot. Shutterstock
W kluczowym głosowaniu Izba Gmin odrzuciła umowę wyjścia z UE wynegocjowaną przez premier Theresę May. Przeciwko porozumieniu opowiedziało się aż 432 parlamentarzystów. Jak zauważają media, to najwyższa porażka urzędującego premiera w całej historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Tuż po zakończeniu głosowania w sprawie umowy, lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wniosek najprawdopodobniej będzie poddany pod głosowanie w środę.

Co dalej z Brexitem?

Porażki premier May w decydującym głosowaniu spodziewali się zarówno komentatorzy, jak i unijne instytucje. Co jednak oznacza taki wynik głosowania? Zdaniem ekspertów, stawia on pod znakiem zapytania to, kiedy - i czy w ogóle - Wielka Brytania faktycznie opuści Unię Europejską.

Wśród możliwych scenariuszy wymienia się obecnie m.in. powtórzenie głosowania w parlamencie, przedłużenie procedury wyjścia z UE, wyjście z UE bez umowy, zorganizowanie drugiego referendum lub przedterminowe wybory parlamentarne.

Wynik głosowania skomentował już szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. "Jeśli porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto wreszcie będzie miał odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?"- napisał na Twitterze.

Głos w tej sprawie zabrał również szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. “Z ubolewaniem przyjąłem wynik dzisiejszego głosowania w Izbie Gmin. Wzywam Wielką Brytanię do określenia swoich następnych kroków tak szybko, jak to możliwe. Czas się kończy” - podsumował na Twitterze.

Odrzucone porozumienie

Przypomnijmy, że negocjacje w sprawie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zakończyły się w listopadzie. Głosowanie nad jej przyjęciem miało odbyć się w grudniu, ale decyzją Theresy May zostało opóźnione.

Umowa przewidywała m.in. zagwarantowanie praw obywateli państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i wpłatę brytyjskich składek do unijnego budżetu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe