UE spodziewa się opóźnienia Brexitu przynajmniej do lipca

  • 14.01.2019, 19:20 (aktualizacja 09.03.2019, 16:04)
  • Brexit Standard
UE spodziewa się opóźnienia Brexitu przynajmniej do lipca Fot. Shutterstock
Bruksela oczekuje na wniosek Wielkiej Brytanii w sprawie przesunięcia terminu Brexitu. Powód? Europejscy politycy spodziewają się porażki projektu Theresy May w jutrzejszym głosowaniu w brytyjskim parlamencie. Przesunięcie terminu Brexitu dałoby premier cenny czas, potrzebny na przekonanie do porozumienia większej liczby deputowanych - pisze “The Guardian”.

Zdaniem ekspertów, szefowa rządu ma niewielkie szanse na zwycięstwo w jutrzejszym głosowaniu. W związku z tym, unijne instytucje spodziewają się otrzymania od premier Theresy May wniosku o “techniczne przedłużenie” procesu Brexitu.

W takiej sytuacji, po stronie UE zwołane zostałoby specjalne spotkanie przywódców pozostałych państw członkowskich, którzy musieliby przychylić się do wniosku Wielkiej Brytanii. Zgoda w tej sprawie musiałaby być jednomyślna. Jak pisze “The Guardian”, w efekcie Brexit mógłby być przesunięty do połowy lipca, a nawet później - jeśli premier chciałaby przeprowadzić kolejne referendum lub przedterminowe wybory parlamentarne.

Gazeta podkreśla jednocześnie, że nawet jeśli posłowie przyjmą umowę wyjścia, parlament będzie potrzebował kilku tygodni na uchwalenie najważniejszych ustaw przygotowujących Wielką Brytanię do opuszczenia wspólnoty. Wśród kluczowych ustaw i rozporządzeń znajdują się m.in. przepisy dotyczące imigracji, handlu i rolnictwa. Jeśli nie zostaną one przyjęte na czas, Wielka Brytania nie będzie przygotowana na wyjście z UE. A czasu na niezbędne prace nad nimi może zabraknąć nawet w przypadku zorganizowania dodatkowych obrad Izby Gmin w weekendy oraz w okresie przerwy zimowej.

Rzecznik Theresy May zaprzecza doniesieniom o ewentualnym opóźnieniu Brexitu, przypominając, że premier wielokrotnie zapewniała, że nastąpi to 29 marca.

Negocjacje w sprawie umowy wyjścia z UE zakończyły się w listopadzie. Głosowanie nad przyjęciem porozumienia pierwotnie miało odbyć się 11 grudnia, ale z obawy przed porażką rządu przesunięto je na 15 stycznia.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe