Diamentowy jubileusz autostrady

  • 31.12.2019, 15:33 (aktualizacja 09.03.2019, 16:07)
  • Brexit Standard
Diamentowy jubileusz autostrady Fot. Shutterstock M6 przechodzi nad rzeką Ribble w Preston. Obwodnica tego miasta zmieniła się diametralnie po modernizacji w latach 90., kiedy to zastąpiono nowymi wszystkie oryginalne mosty.
60 lat temu, a dokładnie 5 grudnia 1958 r., 2300 kierowców po raz pierwszy pojechało nową drogą. I od razu trafili do książek historycznych, bowiem byli oni pierwszymi użytkownikami pierwszej brytyjskiej autostrady.

8-kilometrowy odcinek drogi, którym jechali, to obwodnica Preston. Ta pierwsza autostrada w Wielkiej Brytanii dzisiaj jest częścią M6. 60 lat temu miała tylko dwa pasy ruchu w każdym kierunku, po środku nie było barierek bezpieczeństwa, a wzdłuż żadnych elektronicznych znaków.

Dzisiaj setki tysięcy kierowców podróżują po M6 pokonując w sumie ponad 20 milionów mil dziennie, co stanowi jedną ósmą wszystkich przejazdów brytyjskimi autostradami. Droga właśnie znajduje się w trakcie poważnej transformacji technologicznej, co ma znacząco usprawnić po niej podróże.

Chris Lee, 68-latek z Warrington, wiceprezes Lancashire Automobile Club dobrze pamięta, jak został potrącony na obwodnicy Preston, wkrótce po jej otwarciu, gdy miał zaledwie 8 lat. Z zadowoleniem mówi o jej unowocześnianiu.

– Interesujące było to, jak zmieniły się drogi na przestrzeni lat i myślę, że inteligentne autostrady są jedyną realną odpowiedzią na natężenie ruchu, z jakim mamy obecnie do czynienia. Bardziej sensowne jest prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością zamiast ciągłego przyspieszania i hamowania – mówi Lee.

Najbliższa modernizacja M6 pomiędzy Crewe i Knutsford w Cheshire ma się zakończyć wiosną. Właśnie kończone są prace nad instalacją 258 znaków elektronicznych, 104 czujników ruchu i 70 kamer CCTV wzdłuż 20-kilometrowej trasy. Ulepszenia, które obejmują także wybudowanie dodatkowego pasa ruchu, będą w sumie kosztowały około 900 milionów funtów.

– Wybudowanie M6 stanowiło ważny impuls gospodarczy dla kraju i wciąż zapewnia istotne połączenie między Londynem a Szkocją przez West Midlands i North West. Inteligentne jej ulepszenia sprawią, że będzie ona jeszcze bardziej wpasowywać się w przyszłość. Nasze autostrady uległy ogromnym zmianom w ciągu ostatnich sześciu dziesięcioleci, a inteligentne autostrady mogą być tylko rzutem oka na transformację technologii, która dopiero nadejdzie. Za 60 lat pojazdy bez kierowcy mogą być tak samo powszechne, jak dziś radio samochodowe – mówi Andrew Jinks, dyrektor ds. inteligentnych autostrad w Highways England.

***

Technologia inteligentnych autostrad pozwala automatycznie ustawiać zmienne ograniczenia prędkości na znakach drogowych, aby poprawić przepływ ruchu, zapobiegając przestojom i ograniczeniom wywołanym nagłym hamowaniem. Jest ona również wykorzystywana do wykrywania korków, awarii i kolizji w czasie rzeczywistym, aby funkcjonariusze ruchu drogowego i służby ratunkowe mogli jak najszybciej reagować na incydenty.

Natężenie ruchu na brytyjskich autostradach wzrosło o prawie dwie trzecie w ciągu ostatnich 25 lat. Od tego czasu pojawiło się na nich ponad dwukrotnie więcej samochodów dostawczych, ponieważ codzienne dostawy stają się coraz bardziej nieodłącznym ich elementem. Łączna długość autostrad na Wyspach wynosi obecnie prawie 1800 mil.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe