Wyspy zbiednieją po Brexicie

  • 30.12.2018, 15:29 (aktualizacja 09.03.2019, 16:07)
  • Brexit Standard
Wyspy zbiednieją po Brexicie Fot. Shutterstock
Coraz więcej Brytyjczyków nie chce Brexitu. I choć niektóre sondaże wskazują już nawet na niewielką przewagę jego przeciwników, to poparcie dla opuszczenie Unii Europejskiej jest jednak wciąż wysokie. Brexitersów nie zrażają nawet ostrzeżenia, że po Brexicie Wielka Brytania zbiednieje. I to zbiednieje sporo.

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiego rządu, na które powołuje się BBC wynika, że Wielka Brytania będzie uboższa pod względem ekonomicznym po jakiejkolwiek wersji Brexitu. Jeśli opuści ona Unię Europejską, to po 15 latach jej gospodarka może być mniejsza o 3,9 proc. w porównaniu do sytuacji, jeśli kraj nie opuściłby Wspólnoty. Zdaniem ekspertów ten odsetek PKB, to około 100 miliardów, które do 2030 roku dodatkowo wzmacniałyby brytyjską gospodarkę.

To jednak nie jest jeszcze najgorszy scenariusz. Raport rządowy analizuje trzy różne możliwe rozwiązania, w tym Brexit bez umowy, który byłby najbardziej szkodliwy. Jeśli ten rozwód odbędzie się bowiem bez żadnego porozumienia, brytyjskie PKB będzie w przyszłości uszczuplone aż o nawet 9,3 proc.

Jeszcze ciekawiej obrazuje zubożenie kraju po Brexicie analiza przeprowadzona przez National Institute of Economic and Social Research (NIESR). Według niej przekłada się to na utratę 1000 funtów rocznie przez każdego obywatela Wielkiej Brytanii, a do 2030 roku gospodarka Zjednoczonego Królestwa straci równowartość rocznej produkcji całej Walii.

***

Według grudniowego sondażu BMG Research, przeprowadzonego na próbie 1500 respondentów dla dziennika „The Independent” 52 proc. Brytyjczyków stwierdziło, że chce by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Przeciwnych temu było 40 proc., a reszta nie miała na ten temat zdania lub nie chciała się wypowiadać.

W tym samym sondażu BMG zapytało między innymi, czy wynegocjowane przez premier Theresę May porozumienie regulujące stosunki między Londynem a Brukselą po Brexicie jest dobre czy złe dla UK. 49 proc. odpowiedziało, że złe, a tylko 13 proc. uważa je za dobre.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe