Kraje UE zatwierdziły umowę dot. Brexitu

  • 25.11.2018, 13:30 (aktualizacja 27.11.2018 11:34)
  • Brexit Standard
Kraje UE zatwierdziły umowę dot. Brexitu Fot. Shutterstock.com
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oficjalnie ogłosił przyjęcie porozumienia ws. brexitu przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jak dodał, to nie koniec ciężkiej pracy.

- Przed nami trudny proces ratyfikacji i dalszych negocjacji. Niezależnie od skutków brexitu jedna sprawa jest oczywista, będziemy przyjaciółmi po wsze czasy, a nawet dłużej – powiedział szef RE Donald Tusk.

- To nie jest moment, by strzelały korki od szampana, to smutny czas – dodał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer. Podkreślił, że ostatnie zdanie ws. przyjętej umowy i tak należy do Parlamentu Europejskiego.

Główny negocjator ws. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier dodał, że podczas procesu nikt nie działał przeciwko Wielkiej Brytanii.
- Pozostaniemy sojusznikami, partnerami, przyjaciółmi - powiedział Barnier.

- To, co przyjęliśmy, to traktat. Każde słowo jest bardzo wyważone, pracowało nad tym dokumentem wielu prawników. Jedność instytucji oraz państw członkowskich została zapewniona - podsumował Miche Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

Dokument musi zostać teraz zatwierdzony przez brytyjski parlament.

- To leży w rękach parlamentu brytyjskiego, nie będziemy w tej sprawie nikogo pouczać. Jednak ci, którzy twierdzą, że odrzucenie porozumienia doprowadzi do uzyskania lepszych warunków, będą zawiedzeni tuż po jego odrzuceniu - podkreślił szef KE Jean-Claude Juncker.

Jak dodał, praca się nie kończy, a zaczyna.

- Rozwód to jest tragiczny moment, trzeba płacić rachunki i inne zobowiązania finansowe, ale co do przyszłości trzeba się porozumieć. Myślę, że Wielka Brytania nie stanie się trzecim krajem. Między nami jest coś niezwykłego, coś wyjątkowego i mam nadzieję, że tak pozostanie - stwierdził Juncker.
Umowa zakłada, że pomiędzy 29 marca 2019 r. (data brexitu) a grudniem 2020 r. całe Zjednoczone Królestwo pozostanie tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe