Uwaga na jelenie

  • 20.11.2018, 16:07 (aktualizacja 09.03.2019, 16:08)
  • Uwaga na jelenie na drogach
Uwaga na jelenie Fot. Shutterstock Jelenie przechodzą przez drogę w Highland Wildlife Park w Szkocji.
Każdego roku czas zimowy w Wielkiej Brytanii sprawia, że wędrówki jeleni zbiegają się z godzinami szczytu dojazdów do pracy. Zwiększa to prawdopodobieństwo kolizji z tymi zwierzętami, których na Wyspach żyje około 2 milionów.

Odpowiedzialna za brytyjskie drogi agencja Highways England, Country Land and Business Association oraz The Deer Initiative ostrzegają kierowców o zwiększonym ryzyku kolizji z jeleniami tej jesieni i zimy. Wzywają do przestrzegania następujących wskazówek:

– Kiedy widzisz znaki ostrzegawcze z jeleniami lub jedziesz przez gęsto zalesiony teren, kontroluj swoją prędkość i cały czas pozostań czujny, bo jelenie mogą w każdej chwili pojawić się na drodze.

– Jeśli zobaczysz jelenie, przełącz na światła mijania, ponieważ światła długie mogą je przestraszyć.

– Za pojedynczym jeleniem zawsze może podążać więcej tych zwierząt, więc zawsze miej to na uwadze.

– Bądź przygotowany do nagłego hamowania. Staraj się nie omijać jelenia. Uderzenie pojazdu w jakiś obiekt na poboczu może być jeszcze bardziej niebezpieczne, niż kolizja z jeleniem.

– Jeśli musisz się zatrzymać w okolicy, w której mogą być jelenie, zawsze używaj świateł awaryjnych.

Okres od października do grudnia uważany jest za okres wysokiego ryzyka kolizji z jeleniami, ponieważ są one wówczas w ciągłym ruchu. Największe niebezpieczeństwo zderzenia się z jeleniem zachodzi między zachodem słońca a północą oraz na krótko przed oraz po wschodzie słońca. Szacuje się, że w tym roku całej Wielkiej Brytanii może dojść do 74 tys. kolizji drogowych spowodowanych przez jelenie, w których od 400 do 700 osób może zostać rannych, a 20 może zginąć.

Uwaga na jelenie na drogach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe