Armia może wyjść na ulice UK

  • 19.11.2018, 09:11 (aktualizacja 19.02.2019, 16:32)
  • Brexit Standard
Armia może wyjść na ulice UK Fot. Shutterstock
Po Brexicie w Wielkiej Brytanii może dojść do chaosu, a nawet zamieszek. Do takiego scenariusza przygotowuje się brytyjska armia.

Około 10 tys. żołnierzy jest przygotowywanych na ewentualne rozmieszczenie na cywilnych terenach Wielkiej Brytanii i wsparcie policji, a także pomocy służbie zdrowia (NHS), gdyby w przypadku braku porozumienia po Brexicie Wyspy pogrążyły się w chaosie. Za plan odpowiedzialni są oficerowie, którzy zazwyczaj nadzorują współprace z policją po atakach terrorystycznych.

Jak twierdzi „Sunday Times”, dodatkowych 1200 żołnierzy przebywających w koszarach ma być postawionych w stan gotowości przez 24 godziny na dobę.

Wojskowe oddziały miałyby pomagać utrzymać porządek i dostarczać leki dla szpitali, a także wspomagać kierowanie ruchem, szczególnie w okolicach takich portów jak Dover.

Cytowany przez gazetę szef armii Sir Nick Carter stwierdził, że żołnierze będą w gotowości do wzięcia udziału w scenariuszu „bez umowy” po Brexicie.

– Zawsze przygotowujemy plany awaryjne na wszelkiego rodzaju ewentualności – powiedział Carter.

– Na tym etapie myślę, że ludzie są pewni, że dojdzie do porozumienia, a jeśli nie, to jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób – dodał.

– Siły Zbrojne są gotowe, aby wspierać Wielką Brytanię. Musimy zaplanować każdy scenariusz – powiedział zaś minister obrony Tobias Ellwood.

W ubiegłym tygodniu brytyjska premier Theresa May uzyskała poparcie swojego rządu dla wersji roboczej umowy wyjścia z UE, ale następnego dnia dwóch ministrów – w tym ten odpowiedzialny za przebieg negocjacji z UE, Dominic Raab – podało się do dymisji w proteście wobec treści dokumentu, któremu, według sondażu przeprowadzonego przez YouGov sprzeciwia się 4 na 10 Brytyjczyków.

Przeciągające się negocjacje w sprawie Brexitu sprawiają, że coraz więcej mówi się o braku porozumienia między Londynem a Brukselą, co mogłoby wywołać poważne konsekwencje dla łańcucha dostaw, a w konsekwencji nawet stabilności brytyjskiej i europejskiej gospodarki.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Brexit Standard
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe