Nie bądź kosmicznym najeźdźcą! Zachowaj odstęp!

  • 29.10.2018, 03:08 (aktualizacja 26.02.2019, 12:42)
  • Brexit Standard
Nie bądź kosmicznym najeźdźcą! Zachowaj odstęp!
Pod takim hasłem Highways England, rządowa firma zarządzająca brytyjskimi autostradami, rozpoczęła kampanię przeciwko tzw. „jeździe na zderzaku”.

„Zachowaj bezpieczeństwo, zachowaj czujność” – brzmi przesłanie kampanii. Najnowsze dane pokazują, że jeden na osiem wypadków drogowych w Wielkiej Brytanii jest powodowany przez osoby, które jeżdżą zbyt blisko pojazdu, jadącego przed nim, a ponad 100 osób jest zabijanych lub poważnie rannych każdego roku właśnie z tego powodu.

Niewielka część „jazd na zderzaku” (ang. tailgating) jest zamierzona. Większość kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy, że niebezpiecznie atakują czyjąś przestrzeń. W związku z tym kampania wykorzystuje znaną postać z gier „Space Invader”, aby ostrzec kierowców przed antyspołecznym charakterem i ryzykiem „jazdy na zderzaku”.

Kampania „Nie bądź kosmicznym najeźdźcą” jest wspierana przez jednego z najlepszych na świecie kierowców – byłego mistrza świata Formuły 1 Nigel Mansell, który jest prezesem Institute of Advanced Motorists RoadSmart.

– „Jazda na zderzaku” to nawyk, który jest nie tylko agresywny i zastraszający, ale może doprowadzić do katastrofy z tragicznym skutkiem. W ten sposób absolutnie nie dojedziesz szybciej do celu, a narażasz na niebezpieczeństwo tak wielu niewinnych ludzi – mówi Mansell.

– Jeśli zbliżysz się zbyt blisko do samochodu z przodu, nie będziesz w stanie zareagować i zatrzymać się, jeśli ten nagle wyhamuje – dodaje z kolei Richard Leonard, szef działu bezpieczeństwa na drogach w Highways England.

– „Jazda na zderzaku” sprawia, że kierowca z przodu czuje się poganiany i zastraszany, a przez to odwraca uwagę od tego, co się dzieje na drodze przed nim – dodaje Leonard.

Według brytyjskiego kodeksu drogowego kierowcy powinni zachować co najmniej dwie sekundy odstępu przed jadącym przed nimi pojazdem. Na mokrych drogach ta odległość powinna być dwa razy większa.

Bycie „Kosmicznym najeźdźcą” kosztuje także dużo pieniędzy. Zdaniem jednej z firm ubezpieczeniowych prawie jedna czwarta roszczeń o odszkodowania między styczniem a sierpniem 2018 r. była następstwem uderzenia w tył pojazdu.

Czytaj też:

Czego kierowcy w UK boją się najbardziej?

 

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe