Największy projekt od czasów obwodnicy Londynu

  • 16.10.2018, 22:28 (aktualizacja 24.12.2018, 16:01)
  • Brexit Standard
Największy projekt od czasów obwodnicy Londynu Fot. Highways England Według Highways England trzypasmowy tunel o wysokości 50 stóp będzie trzecim co do wielkości na świecie.
The Lower Thames Crossing będzie częścią nowej drogi, która ma ma udrożnić ruch pomiędzy Londynem a Anglią Wschodnią. Budowa trasy będzie największym drogowym przesięwzięciem budowalanym od czasów powstania autostrady M25.

Nowa droga poprawi ruch pomiędzy Kent i Essex i choćna razie jest jedynie w planach, to zdaniem Highways England, agencji rządowej zarządzającej brytyjskimi drogami, podwoi ona przepustowość przez Tamizę. Będący bowiem jej częścią The Lower Thames Crossing – tunel pod tą rzeką – odciąży ruch przez Dartford Crossing, dzięki czemu czas przejazdu przez tę przeprawę będzie o połowę krótszy.

– Przez zbyt długi czas Dartford Crossing był jedynym sposobem, aby przedostać się przez Tamizę na wschód od Londynu. Jest to ważna „brama”, ale unosi na sobie większy ruch niż kiedykolwiek przewidywano, a kierowcy cierpią z powodu regularnych tam opóźnień – mówi Tim Jones, dyrektor projektu Lower Thames Crossing.

Planowana trasa o długości 14.5 mil (23 km) połączy M2 w pobliżu Rochester z M25 w Essex między Północnym a Południowym Ockendon. Jej część będzie stanowił tunel o długości 2,4 mil (3,8 km) pomiędzy Gravesend i Tilbury, przez który przejazd może być jednak płatny.

– Uważamy, że przejazd tunelem powinien być płatny, ale przeprowadzimy na ten temat konsultacje społeczne – twierdzi Tim Jones.

Budowa trasy będzie największym budowlanym projektem drogowym od czasu budowy obwodnicy Londynu M25, która powstała 30 lat temu.

Głos w sprawie projektu tunelu zabrali także ekolodzy. Zdaniem organizacji Friends of the Earth przeprawa zwiększy zanieczyszczenie powietrza.

– To zadziwiające, że ONZ ostrzega włąśnie przed katastrofalnymi zmianami klimatycznymi, a rząd Wielkiej Brytanii chwalił się budowaniem większej liczby dróg – mówi w rozmowie z BBC Jenny Bates z Friends of the Earth.

– Ta droga będzie sprzyjać tylko większej liczbie samochodów, furgonetek i ciężarówek, pompujących więcej zanieczyszczeń do powietrza, szkodliwych dla klimatu i naszego środowiska – dodaje Bates.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe