Nielegalne papierosy zalewają Wyspy

  • 28.09.2018, 14:48 (aktualizacja 20.11.2018, 14:30)
  • Brexit Standard
Nielegalne papierosy zalewają Wyspy
Stowarzyszenie Producentów Tytoniu (TMA) rozpoczęło w Wielkiej Brytanii ogólnokrajową kampanię w ramach walki z plagą nielegalnego tytoniu. Reklamy wyświetlane są na budkach telefonicznych w 50 najbardziej newralgicznych punktach w Cardiff, Glasgow, Perth, Dundee, Londynie i Manchesterze.

Kampania pojawiła się również w najbardziej ruchliwym porcie w Wielkiej Brytanii Dover oraz na lotniskach, aby uświadomić osoby przywożące tytoń z zagranicy, że nielegalne jest sprzedawanie go w Wielkiej Brytanii bez opłacenia odpowiednich podatków.

Kampania została opracowana w następstwie badań, według których na Wyspach wciąż panuje niska świadomość, że sprzedaż jak i kupno tytoniu pochodzącego z zagranicy są nielegalne.

Nielegalny tytoń to poważny problem społeczny. Według brytyjskiego Urzędu Skarbowego i Celnego (HM Revenue & Customs – HMRC) w latach 2016-17 handel nim kosztował podatników 2,5 miliarda funtów, przez co najbardziej ucierpiały usługi publiczne oraz uczciwi handlowcy.

Co więcej, zyski z niego finansują często terroryzm i zorganizowane grupy przestępcze. Szacuje się, że na nielegalnym tytoniu przestępcy dorobili się 1,5 miliarda funtów, a sektor sprzedawców detalicznych stracił aż 1,7 miliarda funtów.

• 76 proc. palaczy kupuje nieopodatkowany tytoń co najmniej raz w roku.

• 16 proc. palaczy wydaje rocznie ponad 1000 funtów na nieopodatkowany tytoń.

• 28 proc. palaczy twierdzi, że to właśnie unikanie zapłacenia podatku kusi ich do zakupu nieopodatkowanego tytoniu.

• Średnia cena za paczkę 20 nielegalnych papierosów to zaledwie 4,33 funtów – prawie połowa ich średniej oficjalnej ceny.

• Największe rozpowszechnienie nielegalnego tytoniu jest w Londynie (85. Proc.), a najmniejsze w Walii (70 proc.).

Do kilku lat więzienia i kilkudziesięciu tysięcy funtów kary może zapłacić przemytnik papierosów, który sprowadza lub odsprzedaje je na terenie Wielkiej Brytanii. Problem szmuglowania dotyczy ogromnej liczby Polaków. W lipcu 2017 r. został aresztowany w Dover Polak, który przewoził w ciężarówce 9.5 miliona sztuk papierosów. Został skazany na trzy lata więzienia. Niecały miesiąc później aresztowano czterech członków polskiego gangu. Próbowali przemycić 2.7 mln papierosów ukrytych w 119 pralkach. Jeden z nich spędza w więzieniu 3 lata i 4 miesiące, a inny dostał wyrok aż 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe