
Budowanie polskiej marki, kreowanie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej i rola Polonii w tym procesie, a także współpraca gospodarcza między polskimi i zagranicznymi ośrodkami biznesowymi, to tylko niektóre z zagadnień omawianych podczas „Kongresu 60 milionów”. Nie zabrakło na nim także dyskusji wokół polonijnej kultury czy sportu.
Ideą leżącą u podstaw „Kongresu 60 milionów – Globalnego Zjazdu Polonii” jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na całym świecie Polaków. Zjazd stanowi doskonałą okazję do spotykania się w gronie polonijnym i podejmowania dyskusji na temat aktualnego miejsca Polski na mapie świata i naszej pozycji w relacjach międzynarodowych.
Dotychczas odbyły się trzy edycje tej imprezy – w Miami Beach, w Buffalo oraz w Jasionce w województwie podkarpackim. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości stanie się ona płaszczyzną międzynarodowej i międzypokoleniowej komunikacji, przyczyniając się tym samym do integracji rozproszonej po świecie polskiej społeczności i zacieśnienia więzów, nie tylko o charakterze biznesowym.
Partnerem kongresu było województwo podkarpackie. Region położony jest na styku granic trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Jest to brama Unii Europejskiej, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, nieskażonej przyrody i bogatej kultury pogranicza. Innowacyjne technologie lotnictwa, informatyki czy motoryzacji, a także możliwości aktywnego wypoczynku i górskiej przygody, to tylko niektóre z atutów województwa podkarpackiego, lidera wśród regionów Polski Wschodniej.
– Nasze województwo położone jest na międzynarodowym szlaku. Posiada znakomitą infrastrukturę komunikacyjną, a także wiele uzbrojonych terenów, na których prowadzić można działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach – mówi Maciej Jaskot, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Organizatorzy nie bez powodu wybrali więc Podkarpacie na miejsce najnowszej edycji polonijnego kongresu. Miejsce symboliczne, stanowiące niejako wizytówkę błyskawicznie rozwijającej się Polski, łączącej Europę Wschodnią z Zachodnią. Oprócz zainspirowania się ideami poruszanymi podczas kongresu, jego uczestnicy wywieźli więc też w świat właśnie wspomnienia z Podkarpacia, zakątku kraju, stanowiącego jego kulturową i gospodarczą kwintesencję.
***
Województwo podkarpackie jest położone w południowo-wschodniej Polsce i graniczy z woj. lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim, a także krajem preszowskim na Słowacji oraz obwodami lwowskim i zakarpackim na Ukrainie. Zajmuje obszar o powierzchni 18 tys. km2 (5 proc. powierzchni Polski) i jest zamieszkałe przez ponad 2,1 miliona osób.
Według danych GUS średnia długość życia tutaj jest najwyższą w Polsce. Na długowieczność mieszkańców regionu decydujący wpływ mają czyste środowisko, zdrowy styl życia oraz niski poziom stresu. Stolicą województwa jest Rzeszów. Nowoczesne i dynamiczne miasto, zamieszkałe przez 190 tys. stałych mieszkańców od kilku lat lokuje się w czołówce polskich miast w rankingach bezpieczeństwa, czystości oraz komfortu życia. Jest to miasto zaawansowanych technologii, w którym studiuje ponad 60 tys. studentów.
Tomasz