Brexit może zabić brytyjskie kanapki

  • 02.09.2018, 15:05 (aktualizacja 25.12.2018, 00:03)
  • Brexit Standard
Brexit może zabić brytyjskie kanapki
Jeśli nie dojdzie do odpowiednich porozumień po Brexicie, cztery miliony unijnych obywateli mieszkających na Wyspach nie będzie mogło normalnie mieszkać i pracować. Pacjenci zaczną się martwić, czy ich szpital zgromadził odpowiednie leki, ale przed wszystkim Brytyjczycy przestaną mieć pewność, że w porze lunchu uda im się kupić swoją ulubioną kanapkę.

Gospodarka Wielkiej Brytanii oparta jest na imporcie. Sprowadzanych jest tutaj większość produktów spożywczych, także tych podstawowych, które Wyspiarze jedzą podczas niemal każdego posiłku. Aby zaspokoić ich głód, z kontynentu europejskiego szczególnie dużo importuje się mięs, serów i warzyw.

Mimo, że kanapki na bazie chleba tostowego wyglądają na proste – kawałek szynki, ser i kilka sałatek pomiędzy dwoma kromkami – w rzeczywistości są produktami wysoce złożonego łańcucha dostaw. A po Brexicie większość z tych produktów może mieć problemy z dotarciem na Wyspy, gdzie czeka na nie mnóstwo głodnych brzuchów i spragnionych tego, co „Wall Street Journal” nazwał kiedyś „największym w historii wynalazkiem gastronomii”, czyli właśnie kanapek. Co ciekawe, te popularne na całym świecie przekąski wynalazł właśnie Brytyjczyk. W 1762 roku John Montagu 4. hrabia Sandwich zaoferował je jako przekąskę podczas gier hazardowych.

Obecnie Brytyjczycy kupują w supermarketach 4 miliardy kanapek rocznie. Wszystkie muszą zawierać bardzo świeże składniki, których nie można gromadzić na zapas. I chociaż kraj ten jest w dużej mierze samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję chleba, to po twardej wersji Brexitu i związanych z nim cłach, kontrolach granicznych i opóźnieniach w portach branża gastronomiczna może skończyć tak, że zamiast smacznych kanapek na sklepowe półki będą trafiały jedynie grzanki z masłem.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe