Dbaj o gumy w swoim aucie

  • 09.07.2018, 16:07 (aktualizacja 03.12.2018, 13:50)
  • Brexit Standard
Dbaj o gumy w swoim aucie Fot. Shutterstock
Niemal 75 proc. wypadków na angielskich autostradach związanych z awarią opon można było uniknąć, gdyby kierowcy przeprowadzali ich proste kontrole. Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych przez Highways England i producenta opon Bridgestone.

– Angielskie autostrady są najbezpieczniejsze na świecie, ale jesteśmy zdecydowani jeszcze bardziej zmniejszyć na nich liczbę zabitych i poważnie rannych – mówi Richard Leonard, szef ds. bezpieczeństwa drogowego w Highways England.

– Te ważne badania potwierdzają naszą opinię, że użytkownicy dróg muszą odegrać większą rolę i mieć zwyczaj sprawdzania ciśnienia w oponach i głębokości bieżnika oraz szukania gwoździ i innych zanieczyszczeń przyczepionych do opon przed wyruszeniem w podróż. Te proste kontrole mogą uratować komuś życie – dodaje Leonard.

Przedstawione na dorocznych Targach Pojazdów Użytkowych w Birmingham badania ujawniły, że prawie trzy czwarte próbek uszkodzeń opon analizowanych przez Bridgestone dotyczyło problemów związanych z ich niskim ciśnieniem lub ich zanieczyszczeniami. Prace nad badaniami trwały 18 miesięcy – od początku 2016 r. do zeszłego lata.

Podczas projektu pracownicy Highways England zebrali ponad 1000 szczątków opon na autostradach i przekazali je do zespołu inżynierów technicznych z Bridgestone w celu ich analizy. Pochodziły one z samochodów osobowych, furgonetek, pojazdów użytkowych i motocykli. Okazało się, że zbyt niskie ciśnienie w oponach oraz niedostateczna konserwacja pojazdów były głównymi przyczynami ich usterek.

Biorąc pod uwagę fakt, że w 2016 r. aż 32 osoby zginęły lub zostały poważnie ranne podczas wypadków drogowych w UK, Bridgestone i Highways England twierdzą, że proste kontrole opon mogły uratować wiele osób.

Wadliwe opony spowodowały też spore straty dla brytyjskiej gospodarki. Koszty 2-godzinnego opóźnienia na ruchliwym odcinku autostrady po zamknięciu 2 pasów wynoszą 135 360 funtów, a zamknięcie trzech pasów na 4 godziny kosztuje podatników aż 1 489 960 funtów.

Bridgestone i Highways England, rządowa agencja nadzorująca krajowe autostrady i główne drogi są partnerami charytatywnej organizacji Tyresafe, zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Ustalenia z 1035 fragmentów opon znalezionych na autostradach M1, M6, M40, M5 i M42 wykazały, że:

56 proc. opon zostało uszkodzonych z powodu gruzu na drodze/placu

18 proc. opon zostało uszkodzonych z powodu złego ciśnienia

8 proc. opon zostało uszkodzonych z powodu złej konserwacji pojazdu

1 proc.  opon zostało uszkodzonych z powodu wad fabrycznych

1 proc. opon zostało uszkodzonych z powodu nadmiernej temperatury

16 proc. opon zostało uszkodzonych z nieznanego powodu

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe