Najnowsze fakty z życia logistyki

  • 04.07.2018, 15:02 (aktualizacja 03.12.2018, 14:51)
  • Kordian Klaczyński
Najnowsze fakty z życia logistyki Fot. Shutterstock
Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarowego (Freight Transport Association – FTA) przygotowało specjalny raport, odzwierciedlający najważniejsze wydarzenia i tendencje w logistyce z ubiegłego roku. Zawiera on wyniki rocznego przeglądu branży logistycznej, a także mnóstwo danych od 500 firm logistycznych i frachtowych, analizy oraz spostrzeżenia ekspertów dotyczące najbliższej przyszłości logistyki zarówno na Wyspach Brytyjskich jak i na całym świecie. Sponsorem raportu jest bank Santander. „Brexit Standard” prezentuje najważniejsze tezy i wnioski opublikowanego pod koniec maja „FTA Logistics Report 2018”.

Logistyczna wydajność

W 2017 r. wiele sektorów brytyjskiej gospodarki było mniej dynamicznych.

Niepewność co do przyszłych stosunków handlowych Wielkiej Brytanii z Europą i rosnąca inflacja wpłynęły negatywnie na wydatki inwestycyjne i konsumpcyjne.

Aktywność logistyki była jednak na tę niepewność odporna.

Respondenci pytani w ramach badania FTA wyrażali szczególne zaniepokojenia dla branży na następny rok w związku z nadchodzącym Brexitem.

Transport drogowy

Wyniki branży krajowego i międzynarodowego transportu drogowego były pozytywne w 2017 roku.

Oczekuje się kontynuacji tendencji wzrostu w sektorze produkcyjnym i eksportowym w 2018 roku.

Badanie wykazało, że inwestycje w ciężarówki, przyczepy i samochody dostawcze zwiększały salda przedsiębiorstw.

Oczekiwane inwestycje we floty samochodów ciężarowych i przyczep w roku 2018 w przybliżeniu są podobne do tych, jakie zaszły w roku 2017. Nieco skromniejsze maja być wydatki na samochody dostawcze.

Wielkoskalowe zamiary inwestycyjne mają być wciąż „przytłumione”, ale lepsze niż rok temu.

Cztery z pięciu głównych sektorów transportu drogowego wskazało na pozytywne perspektywy oczekiwań biznesowych w 2018 r., w porównaniu z 2017 r., jednak sektor publiczny wyraził wyraźny spadek oczekiwań biznesowych.

Transport kolejowy

Badanie FTA wskazało na wzrost aktywności w zakresie usług intermodalnych (wykorzystujących więcej niż jeden rodzaj transportu) w 2017 r. Związane to było głównie z dalekomorską żeglugą kontenerową poza Unię Europejską.

W 2018 roku ma nastąpić znaczny wzrost aktywności w transporcie intermodalnym.

Wyniki transportu kolejowego spadły ponownie w 2017 r. o 1 procent. Spowodowane było to spadkiem przewozów węgla na potrzeby wytwarzania energii cieplnej.

Transport lotniczy

Analiza FTA dotycząca sektora logistycznego wykazała mieszane trendy odnośnie importu i eksportu w 2017 r., chociaż w tych sektorach odnotowano poprawę w 2016 r.

Import i eksport towarów drogami powietrznymi wzrosły lub pozostały takie same. Wyjątkiem były połączenia z Bliskim Wschodem, które odnotowały spadek aktywności.

Prognozy na 2018 rok są mniej optymistyczne, a respondenci oczekują spadku na niektórych kluczowych trasach.

Transport morski

Międzynarodowi klienci morskiego transportu towarowego zgłosili największy rozwój szlaków handlowych w 2017 r. do i z Dalekiego Wschodu.

Uczestnicy badania FTA przewidują, że rok 2018 powinien być dobrym rokiem dla żeglugi międzynarodowej, a wzrost jest oczekiwany na wszystkich trasach – poza eksportem z Ameryki Południowej.

Paliwo

Ceny paliw na koniec 2017 r. były nieznacznie wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim, ze względu na niski kurs funta i stały wzrost cen ropy naftowej.

Wzrost cen oleju napędowego w ujęciu rocznym wyniósł 3,2 procent.

Cena Ropy Brent wzrosła w grudniu 2017 r. o 16,7 procent w stosunku do średniej miesięcznej w wysokości 64,09 USD za baryłkę.

 

Stowarzyszenie Transportu Towarowego apeluje do brytyjskiego rządu o działania w następujących kwestiach:

Obniżenie opłaty paliwowej od oleju napędowego o 3 pensy za litr.

W przypadku braku redukcji rząd powinien utrzymać podatek paliwowy zamrożony na poziomie z 2010 r.

Proporcjonalne lub większe obniżenie ceł na czerwony olej napędowy i paliwa alternatywne, a także opłat za dostęp do torów w transporcie kolejowym.

Rząd powinien zobowiązać się do poprawy infrastruktury kolejowej i drogowej do 2020 r., zwiększyć swoją rolę ochronną w usprawnieniach związanych z przewozami towarowymi.

Rząd powinien wesprzeć budowę trzeciego pasa na lotnisku Heathrow – brytyjskim globalnym hubie ładunkowym.

Rząd powinien obniżyć o 20 proc. opłaty za staże, aby branża transportowo-logistyczna była otwarta na więcej form kształcenia zawodowego.

Rząd powinien wprowadzić udogodnienia dla zawodowych kierowców, aby zachęcić ludzi do przyłączenia się do branży i pozostania w niej.

Rząd powinien podnosić świadomość w zakresie logistyki.

 

Ruch handlowy w Wielkiej Brytanii

Porty

W 2016 r. przez brytyjskie porty przetransportowano 484 miliony ton towarów, co stanowi spadek o 2,6 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Po raz czwarty z rzędu odnotowano stały wzrost ruchu w brytyjskich portach – w 2016 r. przewinęło się przez nie 22,1 miliona jednostek, co stanowi wzrost o 1,8 proc.

W 2017 r. wzrosło zatłoczenia w brytyjskich portach i pogorszyła się ich przepustowość. Pogorszył się też dostęp do kontenerów dla branży z transportu drogowego.

Lotniska

W 2016 r. porty lotnicze w Wielkiej Brytanii obsłużyły 2,41 mln ton frachtu lotniczego, o 4,8 proc. więcej niż w 2015 r. Przekroczyły też poprzedni rekord 2,37 mln ton z 2004 r.

Heathrow było największym lotniskiem pod względem przepustowości towarów. W 2016 r. obsłużyło 1,54 miliona ton towarów – 63,9 procent towarów przepuszczonych przez wszystkie lotniska i ponad pięć razy więcej niż drugi największy pod tym względem w kolejności port lotniczy East Midlands International.

Respondenci badania FTA stwierdzili, że w ubiegłym roku nastąpiło znaczne pogorszenie zatłoczenia na międzynarodowych lotniskach w Wielkiej Brytanii

 

Zalecenia FTA dla brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu

Pilne potwierdzenie warunków i czasu trwania okresu przejściowego.

Wolny handel z UE w okresie przejściowym.

Dostęp firm brytyjskich do korzyści wynikających z umów UE z państwami trzecimi w całym okresie przejściowym.

Pilne wyjaśnienia dotyczące brytyjskiego systemu klasyfikacji celnej, stawek celnych i systemu VAT, które należy stosować po Brexicie w przypadku braku porozumienia o wolnym handlu.

Zapewnienie, że kontrole jakości, sanitarne i fitosanitarne mogą odbywać się w miejscu produkcji przewożonych towarów, a nie na granicy.

Kontynuowanie zezwalania na nieograniczoną liczbę pojazdów, które mogą przekraczać brytyjsko-unijną granicę.

Ciągłe uznawanie zawodowych praw jazdy i kwalifikacji kierowców.

Możliwość zatrzymania pracowników z UE zatrudnionych obecnie w brytyjskim sektorze logistycznym i stałego dostępu do pracowników logistycznych UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii sezonowo, nie będących mieszkańcami Wielkiej Brytanii.

 

Logistyka krajowa i lokalna: elastyczność na drogach

Rząd czyni postępy w planowaniu i rozbudowie infrastruktury, publikując wstępne sprawozdanie Highways England (obejmujących okres od 2020 do 2025 r.).

Według badania FTA, tempo poprawy niezawodności sieci drogowej nieznacznie poprawiło się w przypadku dróg w miastach i metropoliach w 2017 r. Było jednak takie samo jak w roku poprzednim w przypadku autostrad i dróg krajowych.

 

Logistyka krajowa i lokalna: bezpieczeństwo

W 2016 r. wskaźnik wypadków ciężarówek (dla wszystkich ładowności) na miliard kilometrów od pojazdu zmniejszył się o 44 proc. od 2006 r., a liczba wypadków śmiertelnych z udziałem ciężarówek na miliard kilometrów od pojazdu była o 35 proc. niższa.

Wskaźniki wypadkowości z udziałem samochodów dostawczych podążały podobną trajektorią z redukcją o 32 proc. i 45 proc.

Londyn opracowuje obecnie własne plany dotyczące bezpieczeństwa (Direct Vision Standard – DVS), które będą miały zastosowanie do wszystkich pojazdów kategorii N3 (pojazdy ciężarowe powyżej 12 ton). Pojazdy, które nie będą spełniać warunków DVS, od 2020 r. nie dostaną zgody na wjazd do brytyjskiej stolicy.

 

FTA

Stowarzyszenie Transportu Towarowego (Freight Transport Association – FTA) jest jedną z największych grup biznesowych w Wielkiej Brytanii. Wspiera i kształtuje logistykę, starając się uczynić ją jak najbardziej efektywną. Jest jedyną organizacją w kraju, reprezentującą całą branżę logistyczną. Zrzesza firmy z branży transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego, a także nabywców usług przewozowych, takich jak sprzedawcy detaliczni i producenci, których działalność zależy od sprawnego przepływu towarów.

Skuteczny łańcuch dostaw ma kluczowe znaczenie dla utrzymania handlu w Wielkiej Brytanii, bezpośrednio wpływając na ponad siedem milionów osób zatrudnionych przy wytwarzaniu, sprzedaży i transporcie towarów. Z kolei sama Wielka Brytania jest jednym z kluczowych ogniw logistyki na całym świecie.

Nadchodzący Brexit może mieć ogromne znaczenie dla płynności łańcuchów dostaw i towarów przepływających przez brytyjskie granice, stąd eksperci FTA apelują do brytyjskiego rządu w imieniu całego sektora o zachowanie dotychczasowej przepustowości brytyjskich granic.

Kordian Klaczyński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe