Więzienie dla Polaków za przemyt pieniędzy

  • 20.06.2018, 14:45 (aktualizacja 03.12.2018, 14:49)
  • Brexit Standard
Więzienie dla Polaków za przemyt pieniędzy Fot. HMRC Oficerowie znaleźli banknoty w opakowaniach zgrzewanych, ukrytych w grodzi przyczepy
Dwóch kierowców ciężarówki zostało przyłapanych na próbie opuszczenia Wielkiej Brytanii z gotówką 145 000 funtów. Pieniądze były ukryte w przyczepie. Przemytnicy dostali karę więzienia.

38-letni Paweł Puzio i 34-letni Łukasz Opaliński zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w porcie Dover we wczesnych godzinach 16 maja 2018 r. Przewozili części samochodowe, ale podczas przeszukiwania ciężarówki oficerowie znaleźli banknoty w opakowaniach zgrzewanych, ukrytych w grodzi przyczepy. Obaj mężczyźni zostali aresztowani i sprawa została skierowana do Brytyjskiego Urzędu Skarbowego i Podatkowego (HM Revenue and Customs HMRC) w celu przeprowadzenia śledztwa.

Puzio twierdził, że poprzedniego dnia dostał pieniądze z Polski i uważał, że jest to zapłata za żywność. Powiedział, że czeka na telefon z informacją, gdzie ma je dostarczyć jak wróci do Polski. Mówił też, że nie był świadom kwoty i nie sądził, że robi coś nielegalnego.

– Próba Puzia i Opalińskiego przemycenia tych pieniędzy z Wielkiej Brytanii była złym uczynkiem i słusznie zostali za to ukarani – mówi Steve Bowling, zastępca dyrektora wydziału śledztw w sprawie oszustw w HMRC – Jest to kolejny przykład determinacji HMRC w wykrywaniu oszustów, którzy piorą pieniądze potrzebne do finansowania naszych usług publicznych. Zachęcam każdego, kto ma informacje na temat takich ludzi, aby zgłaszali to do nas online lub na naszą infolinię 0800 788 887.

Puzio i Opaliński przyznali się do prania pieniędzy, a 19 czerwca sąd w Canterbury skazał Puzia na 21 miesięcy kary więzienia, a Opalińskiego na dwa lata.

HMRC przejęło gotówkę, a sąd nakazał jej przepadek.

Był to już drugi w ostatnich miesiącach przypadek aresztowania Polaków w Wielkiej Brytanii za przemyt pieniędzy. Poprzednim razem polski kierowca ciężarówki został skazany pod koniec kwietnia za przemyt 1,5 miliona funtów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe