Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na autostradzie

  • 08.06.2018, 16:16 (aktualizacja 03.12.2018, 14:55)
  • Brexit Standard
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na autostradzie Fot. Shutterstock
– Chcemy, aby wszyscy dotarli szczęśliwie do celu swojej podróży. Mimo to niektórzy niepotrzebnie wystawiają się na niebezpieczeństwo. Sprawdź swój pojazd zanim wyruszysz w drogę, aby uniknąć niepotrzebnych awarii; nie zatrzymuj się z wyjątkiem nagłych wypadków, a kiedy już naprawdę musisz stanąć, upewnij się, że wiesz co robisz – mówi Simon Jones, dyrektor regionalny z północno-wschodniego wydziału Highways England.

– Kierowcom często wydaje się, że pas awaryjny to bezpieczne miejsce na postój, jednak każdego roku około 100 osób ginie lub odnosi obrażenia na poboczu drogi. Nie chcemy abyś dołączył do tych statystyk. Zależy nam na twoim bezpieczeństwie – dodaje Jones.

Co robić w nagłych wypadkach?

W przypadku uszkodzenia pojazdu lub trudnościach w jego prowadzeniu zawsze staraj się natychmiast zjechać z autostrady. Jeśli jest to niemożliwe, zjedź do najbliższego, względnie bezpiecznego miejsca. Na większości autostrad jest to utwardzone pobocze drogi. Na autostradzie typu smart może go nie być albo może ono być otwarte dla ruchu. W takich wypadkach zauważysz zatoczki bezpieczeństwa dla nagłych wypadków, rozmieszczone w regularnych odstępach na drodze. Musisz starać się znaleźć najbliższe tego typu miejsce.

Wykonaj następujące czynności:

– Skorzystaj z zatoczki bezpieczeństwa, jeśli możesz do niej bezpiecznie dojechać. Są one zwykle oznakowane niebieskimi znakami z pomarańczowym symbolem telefonicznym SOS.

– Jeśli możesz bezpiecznie wyjść z pojazdu, powiadom Highways England za pośrednictwem telefonu znajdującego się w każdej zatoczce bezpieczeństwa. Na miejsce zostanie wysłany funkcjonariusz policji drogowej do pomocy. W razie potrzeby będzie on mógł tymczasowo zamknąć boczny pas na autostradzie, aby ułatwić ci włączenie się do ruchu.

– Jeśli nie możesz dojechać do zatoczki bezpieczeństwa, a pojazd da się jednak ciągle prowadzić, zjedź na utwardzone pobocze drogi (jeśli to możliwe) lub jak najbliżej krawędzi.

– W każdym wypadku należy włączyć światła awaryjne.

Jeśli zatrzymasz się na najbliższym zewnętrznym pasie tuż przy poboczu drogi i wydaje ci się, że jesteś w stanie bezpiecznie opuścić pojazd wraz ze swoimi pasażerami, rozważ wyjście z pojazdu przez drzwi po lewej stronie i poczekaj po drugiej stronie barierki bezpieczeństwa. W tym miejscu będziesz bezpieczny.

Jeśli niemożliwe jest bezpieczne opuszczenie pojazdu lub nie ma w pobliżu żadnego względnie bezpiecznego miejsca, wtedy powinieneś pozostać w pojeździe z zapiętym pasem bezpieczeństwa i zadzwonić na 999.

Porady na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się po brytyjskich autostradach, także w trakcie nagłych wypadków, można znaleźć na stronach poradnikowych Highways England (highways.gov.uk).

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe