Wirtualna rzeczywistość wspomoże bezpieczną jazdę

  • 10.06.2018, 16:12 (aktualizacja 03.12.2018, 14:51)
  • Brexit Standard
Wirtualna rzeczywistość wspomoże bezpieczną jazdę Fot. Shutterstock
Kolejna aplikacja na smartfony ma pomóc bezpieczniej korzystać z dróg. Dzięki niej kierowca będzie mógł zobaczyć pojazdy znajdujące się w tzw. martwym polu.

Bezpłatna aplikacją, która ma zmniejszyć liczbę kolizji w Wielkiej Brytanii wypuszcza na rynek Highways England, rządowa firma odpowiedzialna za autostrady i główne drogi. Program zainstalowany w smartfonie współpracuje ze specjalnymi wirtualnymi okularami. Zobaczymy w nich imitację jazdy samochodem ciężarowym oraz przejeżdżające obok nas pojazdy, także te znajdujące się akurat w tzw. martwym polu, których nie da się zobaczyć przez zwykłe samochodowe lusterka.

Nowy wynalazek jest narzędziem edukacyjnym. Jego celem jest podwyższenie świadomości kierowców na temat martwych pól, zanim usiądą za kierownicę.

– Postawiliśmy sobie długoterminową wizję, że nikt nie powinien zostać skrzywdzony podczas podróży lub pracy na naszych drogach, a więc robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć kolizje z udziałem ciężarówek, ponieważ one właśnie mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach – mówi John Walford, kierownik zespołu ds. zapobiegania wypadkom pojazdów użytkowych w Highways England.

– Kolizje najczęściej występują, gdy samochody ciężarowe zmieniają pas ruchu lub próbują wyprzedzać inne pojazdy. Technologia pozwoli kierowcom zobaczyć realistyczne środowisko pojazdów użytkowych, także tę jego część, których nie widać w lusterkach – dodaje Walford.

Aplikacja „The blind spot” (martwe pole) została opracowana w celu podkreślenia znaczenia dostosowania lusterek specjalnie do warunków jazdy w Wielkiej Brytanii. Zawiera 5 scenariuszy bezpieczeństwa na drodze dla pojazdów z kierownicą po lewej i prawej stronie:

– Regulacja lusterek

– Identyfikacja pojazdów w martwym polu

– Dołączanie do autostrady z wjazdu

– Wyprzedzanie

– Tailgating, czyli tzw. jazda na zderzaku

Aplikacja została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych odbywających się pod koniec maja w Birmingham. Może również przynieść ona korzyści prywatnym kierowcom, którzy dowiedzą się, jak podczas jazdy są widoczni przez kierowców ciężarówek.

„The blind spot” to tylko jedna z wielu inicjatyw bezpieczeństwa opracowywanych przez Highways England w ramach programu zapobiegania wypadkom pojazdów użytkowych.

***

Martwe pole – obszar wokół pojazdu silnikowego (głównie samochody osobowe, ciężarowe, terenowe itp., a także motorówki i samoloty), który nie jest widoczny dla kierowcy w lusterkach bocznych, ani w lusterku wstecznym. Zjawisko „martwego pola” wynika z tego, że lusterka samochodowe nie są w stanie objąć podglądem całego obszaru wokół pojazdu.

Największe martwe pole mają lusterka płaskie; obecnie producenci aut – dla poprawienia pola widzenia z boku i z tyłu – stosują lusterka sferyczne (wykonane są z tafli szkła w kształcie wycinka kuli) lub lusterka asferyczne (nazywane również łamanymi) – mają one skrajną część zwierciadła nachyloną pod ostrzejszym kątem niż reszta tafli).

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe