Skrzyżowanie spaghetti na wielkim ekranie

  • 25.05.2018, 17:00 (aktualizacja 03.12.2018, 14:53)
  • Brexit Standard
Skrzyżowanie spaghetti na wielkim ekranie Fot. Shutterstock Spaghetti Junction w Birmingham
Od ponad 50 lat unosi się na autostradzie w pobliżu miasta Birmingham potężny talerz spaghetti. Właśnie odegrał on ważną rolę w najnowszym filmie Stevena Spielberga „Ready Player One”.

Wielopoziomowy węzeł na autostradzie, znany potocznie jako Spaghetti Junction stanowi jedną ze scenografii „Ready Player One”. Zdjęcia do filmu kręcono tam w sierpniu i wrześniu 2016 roku. Wysokie betonowe kolumny, niektóre sięgające do 80 stóp, stanowiły idealne tło dla tej najnowszej produkcji Spielberga, która niedawno weszła na ekrany kin.

Gigantyczna betonowa konstrukcja została przyozdobiona szablonami graffiti, oponami i samochodami, które złożyły się na specjalny obóz, skonstruowany na potrzeby nowego filmu.

Ta niebagatelna scenografia wymagała sporych nakładów pracy ze strony nie tylko filmowców, ale i drogowców.

– Jesteśmy podekscytowani faktem, że wreszcie widzimy skrzyżowanie na dużym ekranie i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy ułatwić pracę filmowcom – mówi Frank Bird z Highways England, rządowej firmy odpowiedzialnej za krajowe autostrady i główne drogi.

Spędziliśmy wiele tygodni pracując z wytwórnią filmową i producentami i byli oni bardzo zadowoleni, że uzyskali dostęp do miejsc pod tym węzłem. Nie jest to coś, co robimy każdego dnia, ale ponieważ był to nowy film Stevena Spielberga, nie mogliśmy odmówić współpracy. Ci, którzy podróżowali wówczas drogą, nie mieli pojęcia, co dzieje się pod nią – dodaje Bird.

Przez wybudowane ponad 50 lat temu Spaghetti Junction przejeżdża ponad 220 tys. pojazdów każdego dnia. Węzeł podlega regularnym projektom konserwacyjnym, z których wiele pozostaje niewidocznych dla podróżujących.

***

„Spaghetti Junction” – tak potocznie w języku angielskim nazywają się duże i skomplikowane skrzyżowania drogowe, które z lotu ptaka przypominają talerz pełen spaghetti. Termin ten był pierwotnie używany w odniesieniu do węzła w Gravelly Hill Interchange na autostradzie M6 w Birmingham. W artykule opublikowanym 1 czerwca 1965 roku w „Birmingham Evening Mail” dziennikarz Roy Smith opisał plany tego węzła jako „skrzyżowanie talerza spaghetti z nieudaną próbą węzła Stafforda”. Nad artykułem pojawił się nagłówek „Spaghetti Junction” autorstwa redaktora naczelnego gazety Alana Eaglesfielda. Od tego czasu wiele skomplikowanych skrzyżowań drogowych na całym świecie nazywanych jest właśnie tak.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe