Ekologiczne pojazdy będą płacić mniej

  • 08.05.2018, 14:17 (aktualizacja 03.12.2018, 14:56)
  • Brexit Standard
Ekologiczne pojazdy będą płacić mniej
Przewoźnicy zaoszczędzą na niższych opłatach, jeśli będą używać pojazdów mniej zanieczyszczających środowisko. Takie plany ma brytyjski rząd. Dzięki temu chce podnieść jakość powietrza na Wyspach.

Od lutego 2019 r. samochody ciężarowe, które odpowiadają standardom norm emisji spalin Euro VI, będą mogły uzyskać 10 proc. zniżki w opłatach za użytkowanie brytyjskich dróg.

– Rząd angażuje się w poprawę jakości powietrza, którym oddychamy i w związku z tym dąży do rewolucji ekologicznej w transporcie. Samochody ciężarowe emitują około jednej piątej szkodliwych tlenków azotu z całego transportu drogowego, ale przejeżdżają one tylko 5 proc. z całkowitej liczby kilometrów przejeżdżanych przez wszystkie pojazdy. Właśnie dlatego zmieniamy opłatę za HGV, aby zachęcić firmy do wycofania najbardziej zanieczyszczających ciężarówek i wprowadzenia najczystszych – twierdzi Jesse Norman, parlamentarny sekretarz ds. dróg.

Opłatę za ciężarówki wprowadzono w 2014 r. Miał to być pierwszy krok w celu pokrywania kosztów za naprawy szkód, jakie wywołują one na drogach, a wywołują tych szkód najwięcej spośród wszystkich pojazdów. Po zapowiadanej nowelizacji przepisów opłata będzie również uwzględniać, jak zdrowy jest dany pojazd dla środowiska, dzięki czemu będzie mogła być ona niższa.

Eksperci szacują, że na nowych przepisach skorzysta nawet połowa ciężarówek jeżdżących po brytyjskich drogach.

Zaktualizowana opłata stanowi tylko jeden z aspektów planu, który rząd przedstawił w ramach programu kosztującego 3,5 miliarda funtów. Ma on oczyścić powietrze z całej Wielkiej Brytanii. 255 milionów funtów dostaną także lokalne władze oraz specjalny fundusz, zajmujący się poprawą jakości powietrza w najtrudniejszych pod tym względem obszarach w kraju.

Nadchodzące zmiany w opłatach za ciężarówki:

Obecna stawka dla Euro VI – £1000

Stawka dla Euro VI od lutego 2019 – £900

Stawki dla Euro od 0 do V od lutego 2019 – £1200

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe