Certyfikat exportowy może służyć do rejestracji pojazdu w Polsce, zamiast dowodu rejestracyjnego

  • 07.03.2018, 12:16 (aktualizacja 07.03.2018, 16:27)
  • Brexit Standard
Certyfikat exportowy może służyć do rejestracji pojazdu w Polsce, zamiast… Fot. Shutterstock
Kupiliśmy samochód w Wielkiej Brytanii i nie mamy dowodu rejestracyjnego. Wydaje się, że to wielki problem, jednak istnieją sposoby na zarejestrowanie takiego pojazdu w Polsce.

Jeszcze parę lat temu miłe panie w okienkach rejestracyjnych przyjmowały aplikacje tylko, jeżeli w tłumaczeniu dokumentu wyraźnie było napisane: dowód rejestracyjny. Ta sytuacja powoli się zmienia i panie znają już zamienniki dowodu rejestracyjnego który w wypadku samochodów z Anglii nazywa się: certyfikat eksportowy (Certificate of Permanent Export, zwany również V561).

Aby otrzymać taki certyfikat, należy wysłać odpowiedni formularz do angielskiego DVLA (Driver & Vehicle Licensing Agency). Ten tajemniczy formularz, to V756. Postaramy się poniżej pomóc go wypełnić.

V756 posiada tylko 3 sekcje. Są one podobne do sekcji ze znanego dokumentu V62, jednak w wielu punktach znacznie się od niego różni.

1.Vehicle details

Tutaj w odpowiednie rubryki należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, jego markę, model, kolor, klasę podatkową, numer VIN, a także numer silnika. Problem często sprawia wpisanie klasy podatkowej, ponieważ istnieje ich kilkanaście. Jeżeli więc o nią chodzi, radzimy zapoznać się z informacjami na rządowych stronach www.gov.uk. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dla większości używanych samochodów jest to PLG.

2. Keeper details

W tej sekcji wpisujemy swoje dane personalne, adres łącznie z krajem, do którego ma zostać wysłany certyfikat exportowy. Należy również podać telefon kontaktowy lub numer faksu. DVLA pyta nas również, czy na nasze nazwisko został już wydany dowód rejestracyjny. Jeżeli nie, należy odznaczyć jeszcze puste pole obok literki K. Do uzupełnienia tej sekcji należy podać datę – kiedy samochód trafił w nasze ręce, aktualny przebieg i datę – kiedy wyjechał z Wielkiej Brytanii. Aktualny przebieg nie jest wymagany przez prawo, ale jeżeli chcemy pomóc walczyć z przekręcaniem liczników, należy go podać.

3.Declaration.

Tutaj informujemy, dlaczego nie posiadamy właściwego dowodu rejestracyjnego i że wszystkie podane przez nas informacje są prawdziwe. Podpis data i formularz wypełniony.

Formularz wysyłamy pocztą na adres:

Export Section

DVLA

Swansea

SA99 1AG

Great Britain


lub faksem na numer: 00441792788378


Certyfikat exportowy powinniśmy otrzymać po około 4 tygodniach. W razie nieotrzymania go doradzamy, aby nie kontaktować się z DVLA wcześniej niż po 6 tygodniu od wysłania aplikacji. Co ciekawe, certyfikat exportowy otrzymujemy za darmo.

Bardzo ważne: Jeżeli nie znamy numeru rejestracyjnego pojazdu, otrzymanie certyfikatu eksportowego lub dowodu rejestracyjnego jest praktycznie niemożliwe. Doradzamy wziąć to pod uwagę przy zakupie samochodu.

***

Od ponad 2 lat można w Polsce zarejestrować tzw angliki. Świat się nie zawalił, samochody z kierownicą po prawej stronie nie zalały polskich autostrad, liczba wypadków z tego powodu nie wzrosła. I po co były naszemu krajowi te przegrane utarczki w Trybunale w Strasburgu? Ehh żeby ktoś jeszcze z tego wysnuwał wnioski…

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dominika
Dominika 12.02.2019, 12:46
Potrzebuje pomocy z odzyskaniem dowodu. Proszę o kontakt [email protected]
Bartek
Bartek 06.09.2018, 21:26
Może ktoś mi pomoc z wyrobieniem dowodu?
Karolina
Karolina 28.09.2018, 10:05
dalej Pan potrzebuje pomocy? 797-995-424

Pozostałe