Pozwolenia na jazdę po Europie

  • 06.03.2018, 14:07 (aktualizacja 06.04.2018, 14:50)
  • RAD
Pozwolenia na jazdę po Europie Fot. Shutterstock
Na początku lutego brytyjski rząd wprowadził przepisy dotyczące transportu transgranicznego.

Wielka Brytania szykuje się do opuszczenia UE, ale rząd chce by Królestwo i Europa utrzymały obecne stosunki handlowe. Brexit oznacza, że przyszłe transakcje będą wymagały nowych zezwoleń i ram prawnych. Podstawą ich mają być ustawy o dopuszczeniu do transportu (The Haulage Permits) i ustawa o rejestracji przyczep (Trailer Registration Bill).

Ustawy zostały uchwalone, żeby po Brexicie firmy logistyczne mogły płynnie i bez zakłóceń funkcjonować na arenie międzynarodowej. – Brytyjskie ciężarówki są sercem wymiany handlowej między Unią a UK, wartej 110 miliardów funtów – mówi minister transportu Chris Gatling – Myślę, że osiągniemy z Unią porozumienie w kwestii handlu, ale firmy logistyczne muszą planować z pracę wyprzedzeniem. Dlatego chcemy je uspokoić. Te projekty gwarantują swobodne poruszenie się po Europie, także po Brexicie.

 

Istotne elementy ustaw:

– System zezwoleń utrzymuje bieżące relacje między Wielką Brytanią, a UE. Oznacza to, że brytyjscy kierowcy otrzymają wymaganą dokumentację do pracy w krajach UE.

– Nowy system rejestracji przyczep, podobny do systemu wprowadzonego podczas konwencji wiedeńskiej w 1968 r. oznacza w praktyce, że brytyjscy kierowcy będą spełniać wymagania każdego kraju UE.

– Dostęp do dróg międzynarodowych jest możliwy tylko dla zarejestrowanych pojazdów mechanicznych i przyczep. Nowe ustawy mają umożliwić brytyjskim przewoźnikom dostęp do sieci dróg europejskich. Nowy międzynarodowy system rejestracji przyczep będzie obowiązkowy dla brytyjskich przedsiębiorstw, prowadzących działalność na skalę międzynarodową.

James Hookham z Freight Transport Association komentując rządowe projekty stwierdził, że ustawy są „rozsądnym środkiem awaryjnym”, ale wyraził nadzieję, że „nie będzie musiał być użyty”.

FTA chce, żeby w kwestiach logistyki nic się nie zmieniło. – Dobre relacje handlowe z krajami europejskimi, to dla brytyjskiej branży transportowej priorytet – mówi Hookham.

RAD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe