Samochody powypadkowe: nowe kategorie S i N

  • 15.01.2018, 15:13 (aktualizacja 06.03.2018, 14:13)
  • Maciej Widelski; Źródła: abi.org.uk, copart.co.uk
Samochody powypadkowe: nowe kategorie S i N
Od 1 października 2017 r. w Wielkiej Brytanii zmieniły się przepisy proceduralne (kodeks postępowania) w zakresie kategoryzacji samochodów powypadkowych. Nowe przepisy mają na celu jak najlepiej unaocznić – z jakim stopniem uszkodzenia samochodu mamy do czynienia poprzez nadanie im właściwych kategorii.

Kodeks postępowania jest wydawany i wspierany przez Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli - ABI (Association of British Insurers) i Stowarzyszenie Lloyds Market – LMA

(Lloyds Market Association), przy wsparciu szerokiej grupy powiązanych firm eksperckich. Celem tego kodeksu jest ochrona obywateli oraz wykrywanie i zniechęcanie do popełniania oszustw ubezpieczeniowych i innych działań przestępczych, a także poprawa przejrzystości historii pojazdów.

– Ważne jest, aby Kodeks szedł z duchem czasu, a ta aktualizacja uwzględnia dwuletnie konsultacje i szczegółową analizę techniczną przeprowadzoną przez Thatcham Research (Eksperci od napraw powypadkowych i bezpieczeństwa). Zmiany koncentrują się na zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach w Wielkiej Brytanii i zapewnieniu konsumentom przejrzystości w zakresie historii pojazdów, których zakup rozważają – mówi Ben Howarth, starszy doradca ds. motoryzacji i odpowiedzialności w ABI.

Co właściwie się zmienia? Zmiana, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się niewielka, jest bardzo znacząca. Nowe kategorie będą odzwierciedlały poziom strukturalnych uszkodzeń pojazdu, a nie koszty naprawy.

W jaki sposób te zmiany wpływają na nowego nabywcę samochodu powypadkowego?

Nowe kategorie dają lepszy obraz – z jakim samochodem mamy do czynienia. Mówią nam o tym, czy uszkodzenie było lekkie czy strukturalne.

Dlaczego to się zmienia?

Nowe kategorie sprawią, że kupowanie pojazdów powypadkowych stanie się bardziej przejrzyste, ponieważ przyszli nabywcy będą świadomi – czy pojazd ma uszkodzenia strukturalne, czy nie.

 

POPRZEDNIE KATEGORIE:

A:  Samochody które do obrotu handlowego mogą wrócić tylko jako ZŁOM

B:  Samochody z których można uzyskać części ale reszta musi zostać ZEZŁOMOWANA

C:  Koszty naprawy samochodu przekraczają jego wartość przed wypadkową

D:  Koszty naprawy samochodu nie przekraczają wartości przed wypadkowej


NOWE KATEGORIE:

A:  BEZ ZMIAN

 

B:  BEZ ZMIAN

 

S: W wypadku nastąpiło uszkodzenie strukturalne

 

N: W wypadku nie nastąpiło uszkodzenie strukturalne


Co to jest pojazd kategorii S?

Kategoria S jest określona w kodeksie postępowania jako „pojazd nadający się do naprawy, który uległ uszkodzeniu w dowolnej części ramy konstrukcyjnej lub podwozia, a ubezpieczyciel / ubezpieczony właściciel zdecydował nie naprawiać pojazdu”.

Co uważa się za uszkodzenie strukturalne?

Uszkodzenia strukturalne to uszkodzenia ramy lub podwozia. Ilustracje obrazujące strukturalne obszary konstrukcji pojazdu można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.abi.org.uk/globalassets/files/publications/public/motor/2017/06/salvage-cop-v9-june-2017.pdf

Czy kategoria S jest taka sama jak stara kategoria C?

Nie. Kategoria S nie jest bezpośrednim zamiennikiem kategorii C.

Kategoria C została określona w kodeksie postępowania jako „pojazdy nadające się do naprawy, ale jej koszt obejmujący VAT, przekracza wartość pojazdu przed wypadkiem”.

W przypadku kategorii C decyzja była oparta na kosztach naprawy, a w przypadku kategorii S decyzja opiera się na stopniu uszkodzenia pojazdu.

Co to jest pojazd kategorii N?

Kategoria N jest określona w kodeksie postępowania jako „pojazd nadający się do naprawy, który nie doznał uszkodzenia ramy konstrukcyjnej lub podwozia, a ubezpieczyciel / ubezpieczony postanowił nie naprawiać pojazdu”.

Czym są uszkodzenia niestrukturalne?

Jest to „uszkodzenie kosmetyczne”, które nie miało strukturalnego wpływu na pojazd. Może to obejmować proste odpryski i zadrapania, ślady na zderzakach i wgniecenia, a w niektórych przypadkach niewielkie zadrapania i wgniecenia w panelach.

Pojazd kategorii N zostanie sprawdzony przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która oświadczyła, że ​​pojazd nie doznał uszkodzeń ramy lub podwozia i nadaje się do naprawy.

Czy kategoria N jest taka sama jak stara kategoria D?

Nie. Kategoria N nie jest bezpośrednim zamiennikiem kategorii D.

Kategoria D została zdefiniowana w kodeksie postępowania jako „pojazdy nadające się do naprawy, wliczając VAT, a jej koszty nie przekraczają wartości pojazdu przed wypadkiem”.

W przypadku kategorii D, decyzja opierała się na kosztach naprawy, ale w przypadku kategorii N, decyzja opiera się na stopniu uszkodzenia pojazdu.

Czy nadal można kupować pojazdy kategorii C & D?

Istnieje okres przejściowy, w którym na aukcjach samochodów powypadkowych będą wyświetlane zarówno pojazdy kategorii C i D, jak i pojazdy kategorii S i N.

Pojazdy nie mogą być zaliczane do kategorii C lub D po 1 października 2017 r., ale każdy pojazd skategoryzowany jako C lub D przed 1 października 2017 r. pozostanie w obiegu w ramach tych kategorii do momentu, kiedy nie zostanie ponownie sklasyfikowany.

Na niektórych aukcjach samochodów powypadkowych mamy do czynienia również z kategoriami U i X oznaczają one:

CAT U – używany, bez kategorii nadanej przez ABI / Unrecorded

CAT X – Pokradzieżowy, minimalnie uszkodzenia / Stolen Recovered Minimal Damage

Maciej Widelski; Źródła: abi.org.uk, copart.co.uk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MIRO
MIRO 02.05.2022, 14:26
JASNO I PRZEJZYSCIE BEZ TYCH PRAWNICZYCH NIUANSOW .BRAWO
mmm
mmm 12.02.2020, 20:40
Andrzej.Czy pojazd mający kat D po naprawie drobnych uszkodzeń morze wrócić do kategorji z przed kolizji
K
K 25.10.2019, 12:43
Czy kategorie n trzeba zgłaszać do swojego ubezpieczyciela???
Kamil
Kamil 11.09.2019, 09:40
Czy ktoś orientuje się jak jest. Rejestracja kategori n w Polsce ?
Maciek
Maciek 18.09.2019, 23:40
Można rejestrować.
Karl
Karl 23.04.2019, 13:59
Jak sprawdzić kategorie kupionego auta
Maciek
Maciek 18.09.2019, 23:51
https://www.hpi.co.uk/car-writ…
Xx
Xx 25.03.2019, 20:10
Co oznacza s/s
Mama
Mama 05.05.2019, 11:10
Start / Stop

Pozostałe