Często bywam w UK i mam tu wielu przyjaciół

  • 12.01.2018, 16:25 (aktualizacja 16.02.2018, 23:51)
  • Rozmawiał Mr Fork
Często bywam w UK i mam tu wielu przyjaciół Fot. Łukasz Król/Loopa
Mieszkającym na Wyspach Polakom Lesław Żurek kojarzy się przede wszystkim z serialem „Londyńczycy”. O Wielkiej Brytanii, o Londynie i o tym, dlaczego Brexit nie powinien dzielić, z aktorem rozmawia Mr Fork.

Dlaczego UK, dlaczego Londyn?

Moja przygoda z Londynem zaczęła się od filmu Kena Loacha „Polak potrzebny od zaraz”. Jest to historia Angielki prowadzącej agencję pośrednictwa pracy. W pewnym momencie zatrudnia Polaka, którego grałem ja. Ostatecznie okazuje się, że główna bohaterka zaczyna oszukiwać swoich podwładnych, nie płacąc im za pracę, nie ubezpieczając, bo taniej i można więcej zarobić. Ponosi tego konsekwencje. To krótkie streszczenie, więc filmu nie trzeba już oglądać.

I właśnie pobyt na planie tego filmu był moim pierwszym zetknięciem z Londynem. Później nakręciłem tam jeszcze serial „Londyńczycy” i trochę scen do filmu „Randka w ciemno”. W sumie dwa lata intensywnie wizytowałem to miasto. Dało mi to możliwość poznania wielu zakątków tej, nie da się ukryć, wyjątkowo ciekawej i zróżnicowanej metropolii.

Przygotowując się do filmu Loacha, zostałem zatrudniony w angielskim pubie, aby otrzeć się o londyńską rzeczywistość. Później na moment wrzucono mnie do wielkiego magazynu, w którym pakowało się paczki zamawiane przez internet i tam miałem odbyć kurs bhp. I go odbyłem. Choć uważam, że był całkowicie zbędny. Zupełnie jak u nas – pic z fotomontażem, ale w papierach musi być, że się zaliczyło. Pewne rzeczy jak widać są uniwersalne.

Pracując znowu nad „Londyńczykami”, zanurzaliśmy się w miejsca, dzielnice, gdzie mieszkało, mieszka wielu Polaków – Ealing, Hammersmith. I tak krok po kroku wchodziłem w ten świat, poznając mnóstwo ciekawych ludzi. Z niektórymi z nich mam kontakt do dziś.


Czy zdarza się tobie odwiedzać jeszcze Wielką Brytanię, Londyn?

Tak. Mam te możliwość, miedzy innymi w związku z przedstawieniami teatralnymi które gram. Co kilka miesięcy pojawiam się więc w Londynie ze spektaklem i spędzam tam kilka dni.

Bardzo się z tego cieszę, bo lubię wracać do tego miasta. Kolejny raz będę w maju i w czerwcu. W maju będziemy grali spektakl „Dzieweczka z laseczka” autorstwa świetnego polskiego scenarzysty, dramaturga i reżysera Piotra Chrzana. Na scenie towarzyszyć mi będzie para wybitnych aktorów: Edyta Olszówka i Michał Piela. Bez wątpienia będzie to wyjątkowy wieczór w POSKU z polskim teatrem. Zapraszam serdecznie 21 maja. Gramy 2 spektakle.


Co sądzisz o Brexicie?

Osobiście uważam ten cały Brexitowy cyrk za wypadek przy pracy. No ale jeśli mleko się już rozlało, bo Brytyjczycy zadecydowali, że „wychodzą”, no to trzeba to jakoś przełknąć. Choć mam wrażenie, że do końca tego nie chcieli i na pewno nie byli na to przygotowani.

Martwiły mnie w pewnym momencie lęki moich znajomych mieszkających w UK. Zastanawiali się co z nimi będzie w tej sytuacji, czy nagle wszystko do czego byli przyzwyczajeni nie zmieni się. Czy gdy już całe swoje życie poukładali sobie na wyspach, nagle nie będą zmuszeni do powrotu, czy jakichś innych gwałtownych ruchów wbrew nim?

Generalnie ten stres, na który zostali narażeni przez ten Brexitowy kołowrót, sprawiał, że naprawdę im współczułem tej całej sytuacji. I to właśnie wtedy pomyślałem sobie, że powinno się coś z tym zrobić, wyciągnąć z tego jakieś wnioski, a właściwie stworzyć coś, co w pewien sposób może załatać te dziurę powstałą po Brexicie.

Jeżeli wykopany został dół, to można nad nim wybudować kładkę, a najlepiej most. I to nad tworzeniem takich właśnie mostów wspólnie z kilkoma przyjaciółmi skupiliśmy się ostatnimi czasy. Mało tego, marzy nam się, aby kolejne łącznikowe koncepcje dołączały do nas. Żeby Brexit przestał dzielić. Żeby właściwie stał się nieważny w odniesieniu do inicjatyw, które mają miejsce ponad nim i które w swym założeniu mają jednoczyć, a nie dzielić.

My zaczęliśmy już prace nad swoimi pomysłami i na pewno w najbliższym czasie o ich efektach usłyszycie.

Rozmawiał Mr Fork

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe