Niebezpieczne hamulce

  • 08.11.2017, 14:33 (aktualizacja 21.02.2018, 21:43)
  • Brexit Standard, DVSA
Niebezpieczne hamulce
Nadzorcy brytyjskiego transportu wzywają do skuteczniejszego testowania hamulców w całej branży. Jedna czwarta samochodów ciężarowych, w których wykryto jakieś usterki, ma problem właśnie z układami hamulcowymi.

Operatorzy transportu wciąż dopuszczają do jazdy swoje ciężarówki z niesprawnymi hamulcami. Komisarze drogowi (TCs) i Agencja Nadzoru Kierowców i Pojazdów (DVSA) wzywają ich do większego przykładania się przy badaniach hamulców i ich konserwacji.

TCs stwierdzili, że defekty hamulców i braki w procedurach ich konserwacji pojawiają się „zdecydowanie zbyt często”, a niektórzy operatorzy nie przeprowadzają testów z wymaganą częstotliwością lub wcale. Według DVSA, więcej niż jeden na 10 pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i zagranicą posiadają jakieś usterki, a jedna czwarta wszystkich wad ciężarówek, to problemy właśnie z hamulcami.

Według DVSA, więcej niż jeden na 10 zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i zagranicą ciężarówek zatrzymanych przez konrolerów posiadało jakiejś wady. Przeprowadzone kontrole floty na sezon 2016/17 na próbie 6 tys. pojazdów wykazały, że wady hamulców stanowią 28 proc. uszkodzeń mechanicznych w pojazdach ciężarowych zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii; 44 proc. w przyczepach zarejestrowanych na Wyspach; 33 proc. w pojazdach ciężarowych nie zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i 42 proc. w przyczepach zarejestrowanych poza nią.

Zakazem do użytku zostało objętych 12,5 proc. skontrolowanych ciężarówek zarejestrowanych za granicą i 11 proc. w UK. Zakaz nałożono też na 18,3 proc. zagranicznych przyczep i 11,7 proc. przyczep brytyjskich.

– Hamulce, które nie działają, zwłaszcza w przypadku ciężkiej i o dużej mocy ciężarówki, mogą zniszczyć rodziny i całe społeczności. Rozczarowuje więc fakt, że niektórzy operatorzy nadal nie przeprowadzą ich skutecznych kontroli – mówi Gareth Llewellyn, dyrektor wykonawczy DVSA.

– Jeśli złapiemy cię z hamulcami, które nie działają, zabierzemy twój pojazd, aby zapewnić bezpieczeństwo innych podróżujących osób – ostrzega Llewellyn.

Czytaj także:

Kiedy wreszcie koniec przymusowych postojów na autostradzie w Kent?

W razie zagrożenia nie opuszczaj kabiny

 

Brexit Standard, DVSA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe