Kiedy wreszcie koniec przymusowych postojów na autostradzie w Kent?

  • 06.11.2017, 20:49 (aktualizacja 12.06.2018, 13:26)
  • Brexit Standard
Kiedy wreszcie koniec przymusowych postojów na autostradzie w Kent? Operation Stack w marcu 2008 r. (Fot. Wikipedia/Barry Davis)
Nie ustają naciski na brytyjski rząd, aby wreszcie zakończył stosowanie tzw. Operation Stack, w ramach której policja zmusza ciężarówki do postojów na autostradzie.
Operation Stack to procedura używana przez policję w hrabstwie Kent, polegająca na zmuszaniu do parkowania ciężarówek na autostradzie M20, podczas problemów z transportem na Kanale La Manche, w porcie Dover lub w tunelu pod kanałem, wywołanych np. złą pogodą, pożarem, awarią elektryczną lub wykolejeniem w tunelu. Ciężarówki wówczas są rozstawiane wzdłuż autostrady, aby odciążyć port i tunel, które obsługują 90 proc. ruchu towarowego między Wielką Brytanią a Europą kontynentalną.
 
Oficjalnie jest tylko 550 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych w Kent, więc jeśli transport przez kanał zostaje ograniczony, przeciążenia w ruchu szybko rozprzestrzeniają się w całym hrabstwie.

Od kilku lat brytyjski rząd jest naciskany, aby rozwiązał problem Operation Stack, który bywa uciążliwy dla mieszkańców, kierowców i służb hrabstwa.

Były kanclerz skarbu George Osborne obiecał 250 milionów funtów na budowę parkingu dla ciężarówek w Stanford West w 2015 r, co miałoby położyć kres dla Operation Stack, lub ją przynajmniej w dużym stopniu ograniczyć. Lokalni działacze sprzeciwili się jednak planom i wszczęli kontrolę sądową przeciwko tej decyzji. Postępowanie sądowe rozpocznie się 6 grudnia, ale Damian Collins, poseł z Folkestone i Hythe oświadczył już, że potrzebna jest ugoda, aby przyspieszyć budowę.

– Jeśli chcemy, aby kraj był gotowy na Brexit już od pierwszego dnia, to musi mieć odpowiednią infrastrukturę – powiedział Collins.

– Gdyby pojawiły się opóźnienia spowodowane przez kontrole celne, Operation Stack może stać się częstym i niepożądanym gościem w hrabstwie, powodując ogromne zatłoczenie i czyniąc życie nie do zniesienia dla mieszkańców i przedsiębiorstw. (...) Jest zatem bardzo ważne, aby inwestycja, którą rząd obiecał dwa lata temu, przebiegała w pomyślnym tempie – dodał Collins.
 

Uczestniczący w debacie na ten temat minister transportu John Hayes odmówił jednak potwierdzenia, czy będzie próbował przyspieszyć proces budowy parkingu. Powiedział jednak: – Uważam, że musimy również spojrzeć na inne strony w Kent. Z pewnością istnieją odpowiednie miejsca w wielu rejonach w Kent i poza nim.
 
M20 to główna droga z London Orbital Motorway (M25), największej i najbardziej ruchliwej obwodnicy na świecie, do Portu Dover, najbardziej ruchliwego terminalu promowego w Europie. Przebiega na południowy wschód od M25 w pobliżu Swanley, przez miasta Kent – Maidstone, Ashford i Folkestone, aż do Dover. Większość drogi to trzy pasy w każdym kierunku (do Folkestone), a następnie po dwa pasy do Dover.

Czytaj także:
Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe