Przemęczony kierowca zapłaci wysoką karę

  • 31.10.2017, 22:54 (aktualizacja 26.03.2019, 13:24)
  • Brexit Standard, DVSA
Przemęczony kierowca zapłaci wysoką karę Fot. Shutterstock
Każdy kierowca ciężarówki w Wielkiej Brytanii musi odpowiednio wypoczywać w przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli tego nie zrobi, czeka go kara – nawet do 1,5 tys. funtów. Pierwsze zaostrzenia przepisów zaczęły obowiązywać już od 1 listopada.

Właśnie uległy zmianie przepisy dotyczące kierowców samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów. Jeśli w ciągu ostatnich 28 dni prowadzili pojazd, będąc zmęczonym i zostało to wykryte, będą musieli zapłacić grzywnę.

Każdy kierowca musi przestrzegać prawa określającego ile godzin ciągłej jazdy może przejechać oraz ile przerw musi zrobić. Agencja Nadzoru Kierowców i Pojazdów (DVSA) może nałożyć na kierowcę do 300 funtów kary, jeśli zostanie on złapany na złamaniu tych przepisów. Kierowca może też zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a jego pojazd może zostać unieruchomiony.

Wcześniej DVSA miała prawo nakładać grzywny wyłącznie, jeśli wykryte wykroczenie zostało popełnione w ciągu ostatniej doby oraz za przewlekłe wykroczenia, takie jak manipulacja zapisami z tachografu, zawierającymi przejechane przez kierowcę godziny.

Można otrzymać karę za stare wykroczenia

Teraz inspektorzy ruchu drogowego z DVSA otrzymują nową władzę uprawniającą do wydania natychmiastowego mandatu dla kierowcy winnego naruszenia przepisów dotyczących przejechanych godzin, które popełnił w ciągu ostatnich 28 dni.

W trakcie jednej inspekcji drogowej, inspektorzy DVSA będą mieli prawo wymierzenia nawet do pięciu kar na raz, jeśli wykryją odpowiednią liczbę złamania przepisów. Oznacza to, że podczas jednej kontroli kierowca może otrzymać grzywnę wysokości nawet do 1500 funtów, jeśli wykryte zostaną przewlekłe naruszenia.

Nie ma znaczenia czy wykroczenia zostały popełnione na terenie Wielkiej Brytanii, czy w innym kraju, a przepisy te obowiązują wszystkich kierowców – także nie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ci ostatni będą muszą zapłacić grzywnę natychmiast, jeśli chcą dalej kontynuować swoją podróż. Inaczej ich pojazd zostanie unieruchomiony przez DVSA do czasu otrzymania zapłaty.

Nie odpoczywaj w kabinie

Oprócz wymierzania grzywien za wykroczenia z ostatnich 28 dni, inspektorzy DVSA zaczną również karać finansowo kierowców, którzy nie odpoczywają wystarczająco.

Kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów mają obowiązek odbyć przerwę długości 45 godzin przynajmniej raz w ciągu dwóch tygodni.

Już od 1 listopada 2017 DVSA zaczęła wymierzać kary finansowe aż do 300 funtów, jeśli kierowca zostanie złapany na odpoczynku w swoim pojeździe w miejscu w którym może to powodować problemy. Np. w sytuacji kiedy kierowca spędzi całą obowiązkową przerwę w swojej kabinie w pojeździe zaparkowanym w zatoczce.

 

Nielegalne parkowanie, hałas na drodze i zaśmiecanie

Spędzanie przerwy w we własnej kabinie może sprawić, że kierowca nie będzie wystarczająco wypoczęty oraz, że będzie zbyt długo przebywał w słabym oświetleniu. Może to również powodować konflikty z lokalną społecznością. W niektórych miejscach kierowcy ciężarówek parkowali swoje pojazdy nielegalnie lub niewłaściwie w trakcie swojej 45-godzinnej przerwy i przez nich lokalni mieszkańcy narzekali na hałas, walające się po okolicy śmieci oraz antyspołeczne zachowanie.

Np. w samym 2016 r. władze hrabstwa Kent rozpoczęły postępowanie przeciwko 3700 kierowcom ciężarówek za nielegalne lub niewłaściwe parkowanie.

Inspektorzy DVSA będą koncentrować swoją uwagę na obszarach, w których występują największe problemy z tego typu zachowaniami, np. Tereny zabudowane i zatoczki przy drogach.

DVSA będzie także współpracować z jej odpowiednikami w innych krajach w celu rozprawienia się z zagranicznymi operatorami ruchu, których kierowcy regularnie łamią powyższe przepisy.

Zmęczeni kierowcy wiozą śmierć

Wypadki z udziałem zmęczonych kierowców ciężarówek mogą być druzgocące. Prawie jedna czwarta wszystkich obrażeń w wypadkach z udziałem ciężarówek jest śmiertelna albo bardzo poważna.

Prawie 40 proc. wypadków spowodowanych brakiem snu odbywa się z udziałem pojazdów komercyjnych.

Według danych Królewskiego Stowarzyszenia do Zapobiegania Wypadkom (RoSPA), jazda zmęczonego kierowcy może być odpowiedzialna za:

– 1 na 5 wszystkich wypadków,

– aż do 25 proc. wszystkich poważnych bądź śmiertelnych wypadków.

Między kwietniem 2015 a marcem 2016, DVSA wymierzyło 6300 grzywien kierowcom ciężarówek za nieprzestrzeganie przepisów godzinowych (źródło: Vehicle enforcement data for Great Britain).

Oprócz straszliwych skutków dla rodzin ofiar i ich społeczności, wypadki drogowe kosztują krajową gospodarkę około 16,3 miliarda funtów rocznie i dodatkowo obciążają ostry dyżur krajowej służby zdrowia i serwisy służb drogowych.

Należy chronić ludzi przed niebezpiecznymi kierowcami

– Dla DVSA najważniejsza jest ochrona ludzi przed niebezpiecznymi kierowcami i ich pojazdami. Zwiększone kary finansowe pomogą nam bardziej przeciwstawić się wszelkim kierowcom i operatorom łamiącym przepisy godzinowe, a nasze drogi staną się bezpieczniejsze – mówi Gareth Llewellyn, dyrektor wykonawczy DVSA.

– Nie ma usprawiedliwienia na jazdę pod wpływem zmęczenia. Skutki zaśnięcia za kierownicą 40-tonowej ciężarówki mogą być druzgocące dla rodzin ofiar i lokalnych społeczności. Każdy kierowca, który nie przestrzega przepisów wystawia na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi i może w ten sposób stracić prawo jazdy i swoje źródło utrzymania – kontynuuje Llewellyn.

James Firth, naczelny kierownik ds. polis licencyjnych oraz przestrzegania przepisów w Transportowym Stowarzyszeniu Spedycyjnym dodaje:

– Od ładnych paru lat inspektorzy DVSA byli praktycznie bezsilni, jeśli chodzi o wymierzanie sprawiedliwości kierowcom samochodów ciężarowych spoza Wielkiej Brytanii, którzy mogli popełnić cały szereg naruszeń w ciągu wielu dni, a nawet tygodni przed zatrzymaniem ich pojazdu.

– Nowo nałożone przepisy oznaczają, że władze będą miały większą władzę, z której najpewniej skorzystają, do wymierzania sprawiedliwości wszelkim kierowcom winnym regularnego naruszania omawianych krytycznych przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego – podsumowuje Firth.

Brexit Standard, DVSA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Misio
Misio 14.01.2019, 19:03
Jeszcze kilka lat a nikt nie bedzie chcial wykonywac tego zawodu nawet kierowcy ktorzy kochaja te prace. Do tego brak szacunku do kierowcow ciagle czepianie sie o pirdoly a swoich bledow nie widza.
Skiper
Skiper 29.12.2017, 22:05
Dokladnie paranoja. Pracujesz 12h pauza 11h. A jak pracujesz 14h to 9h. Totalna glupota. Powinno byc na odwrót. Albo lepsza sytuacja konczysz prace zdajesz klucze i potem planer ci 9h odpoczynku daje a gdzie czas na dojazd do domu powrot do pracy itd. Czas na kolacje mycie kolejna parsnoja.
R.
R. 05.11.2017, 16:30
Tak pracujac 15 godz potem 9 godzin restu i masz byc wypoczety ???
Kto wymyślił prawo kierowcy - krawaciarze ktorzy nie maja pojecia o pracy kierowcow !!!

Pozostałe