57 proc. Brytyjczyków chce się zaszczepić przeciw Covid-19

  • 03.12.2020, 15:11
  • Brexit Standard
57 proc. Brytyjczyków chce się zaszczepić przeciw Covid-19 Fot. pixabay.com
Ponad połowa Brytyjczyków jest chętna do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, również ponad połowa uważa, że powinna być ona obowiązkowa - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Savanta ComRes. Pierwsze szczepienia mogą ruszyć już w najbliższy poniedziałek.

Chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 zadeklarowało 57 proc. ankietowanych przez Savanta ComRes, zaś niechętne temu było 15 proc. Najbardziej skłonni do szczepień byli pytani z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 55 lat), w której chce z tego skorzystać 70 proc., a nie chce się szczepić 11 proc. W grupie 18-34 lata proporcje te wynosiły 47:18, natomiast wśród osób w wieku 35-54 lata - 51:17.

Ankietowani byli pytani także o to, czy ich zdaniem szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być obowiązkowe. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. pytanych, przeciwne temu było 20 proc. Również poparcie dla obowiązkowości szczepień wzrasta wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 55. roku życia tego zdania jest 63 proc. pytanych, a przeciwnego - 21 proc. W grupie 18-34 lata obowiązkowe szczepienia poparło 44 proc. pytanych, a sprzeciwia się im 19 proc., zaś w grupie 35-54 proc. proporcje wyniosły 48:21.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-15 listopada, już po ogłoszeniu przez Pfizer i BioNTech informacji, że opracowana przez nie szczepionka ma 95 proc. skuteczności, ale jeszcze przed formalnym rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii dopuszczania jej do użycia.

W środę rano brytyjski rząd poinformował, że szczepionka uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia, a szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej już w poniedziałek rano. Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które zaaprobowało tę szczepionkę. Obecnie trwa proces dopuszczania do użycia innej, którą opracowała firma farmaceutyczna AstraZeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Zarówno premier Boris Johnson, jak i minister zdrowia Matt Hancock potwierdzili w środę, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe