Brexit juz kosztuje miliardy

  • 10.03.2020, 15:03
  • Brexit Standard
Brexit juz kosztuje miliardy Fot. twitter.com/cabinetofficeuk
Brytyjski rząd wydał już ponad 4,4 miliarda funtów na przystosowanie Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Według portalu Kent Online co najmniej 100 milionów funtów kosztów pochłonęły prace w samym hrabstwie Kent, przez które przebiega główny ruch tranzytowy pomiędzy Wyspami a kontynentem. Sama Operacja Brock, mająca na celu udrożnianie ruchu na drogach Kent na wypadek zakłóceń na Kanale La Manche lub w Eurotunelu, pochłonęła 69 milionów funtów.

Kolejna gigantyczna suma poszła na system rejestracji obywateli innych państw członkowskich UE, którzy mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii. Na tzw. Settled Status wydano do tej pory aż 288 mln funtów.

W sumie brytyjski rząd planuje wydać na te cele aż 6,3 miliarda funtów. Według Krajowego Urzędu Kontroli (The National Audit Office – NAO), pieniądze są wydawane głównie na pensje dla dodatkowego personelu, porady dla firm, przebudowę infrastruktury, czy wreszcie największą od czasów II wojny światowej rządową kampanię informacyjną pod hasłem „Get ready for Brexit” („Przygotuj się na Brexit”), która kosztowała ponad 46 mln funtów.

Jak poinformował dyrektor NAO Gareth Davies, „ten raport po raz pierwszy daje jasny obraz tego, ile rząd wydał w związku z Brexitem i na co te pieniądze zostały wydane”. Dodał też, że to „minimalny szacowany poziom wydatków”, ponieważ nie wszystkie ministerstwa i rządowe instytucje przedstawiły pełne dane. W dodatku w zestawieniu ujęto jednak tylko wydatki rządowe, a więc nie wliczono kosztów, jakie poniósł już i poniesie w przyszłości w związku z przygotowaniami do Brexitu sektor prywatny.

W zestawieniu przygotowanym przez NAO nie uwzględniono tzw. rachunku za Brexit, czyli pieniędzy, które zgodnie z umową rozwodową Wielka Brytania ma przekazać UE na pokrycie wywołanych Brexitem kosztów oraz dokończenie finansowania trwających jeszcze unijnych projektów. W tym przypadku chodzi aż o 39 mld funtów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe