Koronawirus w UK: ministerstwo zdrowia nie wyklucza zamykania szkół

  • 03.03.2020, 15:25
  • Brexit Standard
Koronawirus w UK: ministerstwo zdrowia nie wyklucza zamykania szkół Fot. pixabay.com
Wielka Brytania nie planuje odwoływać w związku z koronawirusem masowych zgromadzeń lub dużych imprez sportowych, ale potrzebuje przepisów na wypadek, gdyby musiała podjąć takie działania w przyszłości – powiedział we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

– W tej chwili nie zalecamy odwoływania imprez masowych, również szkoły nie powinny być zamykane, chyba że jest pozytywny przypadek wykrycia koronawirusa i dyrektorzy szkół mają zalecenie, aby je zamknąć – powiedział Hancock w BBC.

– Być może w którymś momencie w przyszłości będziemy musieli zrobić coś, czego nie chcemy, ale będziemy potrzebowali uprawnień, aby to zrobić, więc przedstawiamy nadzwyczajne przepisy - dodał.

We wtorek brytyjski rząd ma przedstawić uzgodniony podczas poniedziałkowego posiedzenia sztabu kryzysowego plan. Poniedziałkowa brytyjska prasa pisała, że rząd nie wyklucza żadnych kroków - z zamykaniem szkół, odwoływaniem wszelkich masowych zgromadzeń, zachęcaniem do pracy z domu i ograniczenia korzystania z transportu publicznego na czele, a nawet możliwe jest całkowite odcinanie od świata miast, które byłyby ogniskami choroby.

Premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że rozpowszechnienie się epidemii w całym kraju jest prawdopodobne. W poniedziałek ministerstwo zdrowia potwierdziło cztery kolejne przypadki koronawirusa, wskutek czego ich liczba wzrosła do 40, choć część mediów podaje, że jest ich 39. Osiem z zakażonych osób już wyzdrowiało.

Jakie są symptomy zarażenia koronawirusem?

Trzy najbardziej charakterystyczne objawy koronawirusa – według WHO – to:

– kaszel

– wysoka gorączka

– duszności, płytki oddech

Do rzadszych symptomów należą:

– ból mięśni

– uczucie rozbicia

– ból głowy

– ból gardła

Jeśli uważasz, że istnieje ryzyko, że jesteś nosicielem wirusa, ale nie masz możliwości skontaktowania się z lekarzem, możesz zorganizować sobie kwarantannę domową we własnym zakresie.

W tym celu:

– pozostań w domu

– unikaj miejsc publicznych, także szkoły, miejsca pracy, transportu miejskiego, centrów handlowych

– unikaj kontaktu z ludźmi, wychodzenia i przyjmowania gości

– poproś bliskich, by dostarczali ci jedzenie i leki (ale ogranicz kontakt z tymi osobami)

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe