Nowe brytyjskie paszporty symbolem Brexitu, ale będą produkowane w… Polsce

  • 24.02.2020, 16:37
  • Brexit Standard
Nowe brytyjskie paszporty symbolem Brexitu, ale będą produkowane w… Polsce Stary i nowy brytyjski paszport. Te drugie będzie produkować francusko-holenderska firma w swojej fabryce w Polsce Fot. Home Office
Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu, zaś prawdopodobnie od lata już wszystkie nowe paszporty będą w tym kolorze - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.

Obecny wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym zastąpiono po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 r., zostały one stopniowo wycofane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że Brexit dał Wielkiej Brytanii „wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie” i umożliwił powrót niebieskich paszportów, które „ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową”.

Nowe dokumenty zostaną wykonane przez francusko-holenderską firmę Gemalto, której fabryka mieści się w Tczewie w Polsce.

Produkowanie nowych paszportów na terenie UE zdecydowanie nie spodobało się zwolennikom Brexitu. Już kilka dni przed prezentacją przez Patel nowego wzoru, eurosceptyczny tabloid napisał, że pracownicy zakładu w Tczewie dostają pensje poniżej obowiązujących w Polsce stawek minimalnych i są zmuszani do pracy sprzecznej z zasadami BHP.

Inny eurosceptyczny tabloid „Daily Express” zorganizował z kolei sondę internetową – zupełnie niereprezentatywną – według której 96 proc. uczestników domaga się, by paszporty były produkowane w Wielkiej Brytanii.

– Podoba mi się nowy brytyjski paszport, zaprojektowany we Francji i wydrukowany w Polsce – skomentował w żartobliwym tonie w rozmowie z CNN Seb Dance, były poseł Parlamentu Europejskiego.

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników Nrexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską. Decyzję o zmianie wzoru pojął w grudniu 2017 r. rząd poprzedniej premier Theresy May.

Do lata, kiedy jak ocenia rząd, skończą się zapasy bordowych okładek, równolegle wydawane będą paszporty w obu kolorach, choć te wydawane w ostatnich miesiącach nie miały już napisu „Unia Europejska”. Bordowymi paszportami będzie można się nadal posługiwać do czasu upływu terminu ich ważności.

Według portalu Passport Index, paszporty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie, wiele państw Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów, a także m.in. Izrael, Irak, Syria i Korea Północna, zaś w Europie – Islandia oraz Bośnia i Hercegowina.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe